Piątek , 20 Maj 2022

Po ponad 20 latach Apple ostatecznie kończy produkcję iPodów

   11.05.2022
Apple ogłosiło, że ostatecznie zamyka produkcję iPodów – odtwarzaczy, które 20 lat temu, znajdując rzesze nabywców i zapoczątkowując boom na przenośne odtwarzacze muzyki sprawiły, iż koncern z nadgryzionym jabłkiem w logo po latach zastoju znów wrócił do światowej czołówki. To koniec ważnej ery w przemyśle elektronicznym i znak czasów.
iPod przechodzi do historii. Fot. Unsplash

Amerykański gigant technologiczny zapowiedział, że jego kultowy odtwarzacz muzyczny przestanie być wkrótce produkowany i zniknie ze sklepów, gdyż został zastąpiony innymi urządzeniami, dzięki czemu iPod w dotychczasowej formie jest po prostu zbędny. Firma w komunikacie dla mediów napisała, że „zintegrowaliśmy niesamowite wrażenia muzyczne we wszystkich naszych produktach, od iPhone'a przez Apple Watch do HomePod mini, a także na Macu, iPadzie i w Apple TV”. Krótko mówiąc oznacza to, że dla klasycznego iPoda nie już miejsca.

iPod zadebiutował w 2001 roku

Pierwszy iPod, który na długo wyznaczył  standardy branży zadebiutował ponad 20 lat temu, w październiku 2001. Zaprezentował go sam Steve Jobs – przy okazji prezentując jego nazwę. Był to pierwszy odtwarzacz MP3, który mógł pomieścić aż 1000 utworów (co na tamte czasy robiło wrażenie, w sprzedaży pojawiły się odmiany z własnym dyskiem twardym) i miał 10-godzinną żywotność baterii. Dzięki iPodowi firma Apple wprowadziła do sklepów zupełnie nową kategorię cyfrowych odtwarzaczy muzycznych, które pozwalały umieścić całą posiadaną kolekcję muzyki w kieszeni i słuchać jej, gdziekolwiek byliśmy.

„Dzięki iPodowi słuchanie muzyki już nigdy nie będzie takie samo”

Te słowa Jobsa okazały się prorocze. Urządzenie z miejsca wzbudziło zachwyt i stało się obiektem zainteresowania milionów ludzi na całym świecie. Faktycznie zmienił się sposób słuchania muzyki, w krótkim czasie koncern sprzedał miliony egzemplarzy iPoda w różnych wersjach. Podobne odtwarzacze MP3 wydane przez Microsoft i Sony nie odniosły takiego sukcesu jak iPod – tylko Apple potrafiło idealnie wcelować się w gusta użytkowników, dodatkowo posiadania iPoda stało się czymś więcej niż tylko sposobem słuchania muzyki. Charakterystyczne białe słuchawki stały się nawet swoistym wyznacznikiem stylu i statusu społecznego.

iPod

iPod Touch - ostatni tego typu gadżet w ofercie Apple

5 wersji iPoda

W czasie 20 lat historii gadżetu, firma Apple wydała pięć różnych wersji swojego odtwarzacza muzycznego: Classic, Touch, Shuffle, Mini i Nano. Jednak od paru lat, co pokrywa się zresztą ze wzrostem popularności smartfonów, Apple powoli wycofywało się z produkcji tych urządzeń. Już w 2014 roku zaprzestano produkcji klasycznego modelu click wheel, a Shuffle i Nano zostały zarzucone trzy lata później. Najdłużej utrzymał się iPod touch siódmej generacji, który był jedynym modelem nadal dostępnym w sprzedaży. Teraz także i on przestanie być produkowany i wkrótce ostatecznie zniknie ze sklepów.

To koniec ważnego etapu w historii przemysłu elektronicznego – urządzenie, które faktycznie odmieniło sposób w jaki słuchamy muzyki i poniekąd utorowało drogę smartfonom (przecierając szlaki mobilnym gadżetom) odchodzi, gdyż jego funkcje przejęły inne, bardziej wszechstronne sprzęty.

Źródło: Apple

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane