Piątek , 23 Luty 2024

Stacje pogodowe – dlaczego warto ich używać?

   15.11.2023
Stacja pogodowa to urządzenie, które pozwala na precyzyjne monitorowanie warunków meteo. Może ono mierzyć takie parametry jak temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza. Sprzęt ten może być przydatny w codziennym życiu, ponieważ dzięki niemu mamy własną prognozę pogody, nie musimy szukać jej w internecie lub mediach. Przyda się też meteopatom, wrażliwym na zmiany aury. W tym artykule przedstawimy stacje pogodowe marki Blaupunkt, które sprawdzą się w każdym domu. Przetestowaliśmy - między innymi - stację WS40WH wyposażoną prócz termometru i higrometru także w kalendarz faz księżyca.
Stacja pogodowa Blaupunkt WS40WH

Domowa stacja pogodowa to niezwykle ciekawe i przydatne urządzenie. Może służyć do planowania aktywności na świeżym powietrzu, np. wycieczek, grilla czy uprawy ogrodu, ale również pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w użytkowych pomieszczeniach, np. w spiżarni. Można dzięki niej sprawdzić, czy pogoda będzie sprzyjać naszym zamiarom, czy też lepiej odłożyć je na inny termin. Pokaże posiadaczowi jak danego dnia się ubrać, wskaże, czy trzeba myśleć o zabraniu parasola. Urządzenie może także pomóc w oszczędzaniu energii, np. poprzez dostosowanie ogrzewania lub klimatyzacji do aktualnej temperatury i wilgotności.

Stacja może się też przydać w co najmniej kilku rodzajach aktywności biznesowej. Może być, chociażby przydatnym pomocnikiem do prowadzenia działalności uzależnionej od warunków pogodowych, np. rolnictwa, budownictwa, turystyki czy transportu. Sprzęt ten może dostarczać informacji o warunkach panujących na polu, w szklarni czy na placu budowy. 

Stacja pogodowa jest zatem urządzeniem, które może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach. Dzięki niej można lepiej orientować się w pogodzie i dostosować się do niej. To nie tylko ciekawostka dla miłośników meteorologii, ale praktyczne rozwiązanie dla każdego, kto chce być na bieżąco z pogodą. Zwłaszcza dla wrażliwych na zmiany aury meteopatów. Dla nich takie urządzenie może przynieść pomocne ostrzeżenie przed zmianą ciśnienia lub wilgotności powietrza.

Jednym z najbardziej uznanych producentów stacji pogodowych jest Blaupunkt, który produkuje kilka modeli różniących się zakresem funkcji i możliwościami – użytkownicy o odmiennych potrzebach znajdą tu coś dla siebie. Dokonaliśmy przeglądu możliwości stacji pogodowych tej marki – oto podsumowanie.

Stacja pogodowa WS50WH APP

To jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń tego typu w ofercie Blaupunkt. Jest to stacja pogodowa, którą można połączyć (dla lepszego wykorzystania) z aplikacją TUYA SMART na telefon i siecią Wi-Fi, aby aktualizować prognozę na 5 dni. Co ważne, urządzenie pokazuje aktualny indeks UV, a także bieżące dane z czujników temperatury i wilgotności.

Stacja pogodowa WS50WH APP
Stacja pogodowa WS50WH APP

Możliwości stacji można rozszerzyć poprzez podłączenie do trzech czujników zewnętrznych, które zmierzą temperaturę i wilgotność na zewnątrz lub w innych, wybranych przez nas pomieszczeniach. Można w niej ustawić alerty temperaturowe i sprawdzać dane (także w postaci czytelnych wykresów) na smartfonie lub bezpośrednio na kolorowym wyświetlaczu LCD.

Stacja posiada funkcje zegara, kalendarza, alarmu, wskaźnika komfortu termicznego i regulacji jasności wyświetlacza. Zasilana jest sieciowo lub opcjonalnie bateryjnie. Można ją postawić lub zawiesić na ścianie.

Stację za 349 zł można zakupić na tej stronie.

Stacje pogodowe WS40WH oraz WS40BK

Wyróżnikiem tych stacji pogodowych (różnią się kolorem obudowy, pierwsza jest biała, druga czarna) jest to, że mają w zestawie  aż trzy dodatkowe czujniki (prócz tego głównego w jednostce z ekranem) mierzące temperaturę i wilgotność, każdy z własnym wyświetlaczem LCD. Jest to ciekawy i funkcjonalny zestaw do pomiaru i wyświetlania temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego powietrza oraz przygotowywanej na tej podstawie orientacyjnej prognozy pogody. W sumie posiadacz dysponuje czterema czujnikami, które można umieścić w dowolnych pomieszczeniach wewnątrz i na zewnątrz domu (np. balkon, spiżarnia, salon, łazienka). Niektóre pomieszczenia użytkowe, np. piwniczka win wymagają specyficznych temperatur, a odrębny sensor pozwoli to lepiej monitorować.

Stacja pogodowa WS40WH
Stacja pogodowa WS40WH

W zestawie otrzymujemy moduł główny z kolorowym i bardzo czytelnym ekranem, na którym można w każdej chwili sprawdzić dane ze wszystkich czujników jednocześnie. Prócz temperatury i wilgotności, pokazuje też aktualną fazę księżyca (co przyda się w wielu sytuacjach), ma podręczną pamięć pomiarów (np. informacje o maksymalnych i minimalnych temperaturach danego dnia).

Urządzenie ma też wbudowany zegar, kalendarz i alarm. Wyświetla aktualną godzinę, datę i dzień tygodnia. Posiada również funkcję alarmu z sygnałem dźwiękowym i drzemką. Ekran stacji ma funkcję ściemniania — można ustawić godziny (np. na noc), w których jasność ekranu zostanie zmniejszona. Można to też zrobić przyciskiem na górnej części obudowy. 

Stacja pogodowa WS40BK
Stacja pogodowa WS40BK

Stacja jest zasilana za pomocą dostarczonego zasilacza sieciowego lub opcjonalnych baterii (wtedy jednak ekran będzie się wygaszać w celu oszczędzania energii). Można zarówno ją, jak i czujniki z zestawu postawić na płaskiej powierzchni lub zawiesić na ścianie. Czujniki bezprzewodowe są zasilane bateriami i mają własne wskaźniki poziomu naładowania.

Oba modele można kupić na tej stronie w cenie 249 zł.

Stacje pogodowe Blaupunkt WS30WH oraz WS30BK

To kolejne urządzenia marki Blaupunkt (pierwsze także białe, drugie czarne), które mogą wyświetlać temperaturę i wilgotność wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia, a dodatkowo ciśnienie atmosferyczne, prognozę pogody, zegar i kalendarz, alarm (z możliwością ustawienia innych godzin w dni powszednie i weekendy) i – co jest atutem tych modeli – mają wskaźnik komfortu termicznego. Można ustawić optymalne parametry temperatury i wilgotności, po których przekroczeniu na ekranie wyświetli się odpowiednie ostrzeżenie.

Stacja pogodowa Blaupunkt WS30WH
Stacja pogodowa Blaupunkt WS30WH

 

Do zestawu jest dołączony czujnik, który można umieścić na zewnątrz lub w dowolnym miejscu domu, aby mierzyć temperaturę i wilgotność. Każda ze stacji obsługuje do trzech czujników zewnętrznych, które można dokupić osobno.

Do dyspozycji użytkownika jest czytelny, kolorowy wyświetlacz, który pokazuje wszystkie informacje jednocześnie i ma funkcję ściemniania w razie potrzeby, np. na noc. Przyda się, jeśli ekran stacji ustawimy w sypialni, przy łóżku, nie będzie przeszkadzać, gdy zasypiamy. Na ekranie wyświetlane są również wskaźniki trendów (można łatwo sprawdzić, czy temperatura oraz wilgotność rosną lub spadają, a nie jedynie same dane), jest też graficzna prognoza pogody, wskaźnik punktu zamarzania oraz ewentualne alerty temperaturowe.

Stacja pogodowa WS30BK

Stacja pogodowa Blaupunkt WS30BK

Stacja podłączana jest do gniazdka za pomocą zasilacza, a czujnik zasilany bateriami. Stacja i czujnik mogą być postawione lub zawieszone na ścianie. Aby zapamiętać ustawienia stacji (np. na czas przerwy w dostawie prądu), potrzebna jest dodatkowa bateria CR2032.

Obie stacje w cenie 179 zł można nabyć w sklepie na tej stronie.

Stacja pogodowa Blaupunkt WS15WH

W pełni przenośna stacja pogodowa, która mierzy temperaturę i wilgotność wewnątrz i na zewnątrz, wyświetla trendy temperatur, zegar i kalendarz oraz ma funkcję alarmu.

Stacja pogodowa Blaupunkt WS15WH
Stacja pogodowa Blaupunkt WS15WH 

W zestawie znajdziemy bezprzewodowy czujnik, który można umieścić na zewnątrz lub w dowolnym miejscu domu w celu pomiaru temperatury i wilgotności. Stacja może obsługiwać maksymalnie trzy czujniki zewnętrzne, które można dokupić osobno.

Urządzenie wyświetla graficzną prognozę pogody na kolejne 24 godziny, oparta jest ona na wahaniach temperatury i wilgotności. Prognoza ma pięć ikon: słonecznie, częściowe zachmurzenie, pochmurno, deszcz i śnieg. Jest też zegar pokazujący aktualną godzinę, działa w formacie 12- lub 24-godzinnym, a także kalendarz pokazujący datę i dzień tygodnia. Urządzenie ma wbudowany alarm, który można wykorzystać jako budzik lub przypomnienia o ważnych wydarzeniach. Ma on sygnał dźwiękowy trwający dwie minuty oraz funkcję drzemki, którą można włączyć na kolejne pięć minut.

Centralnym punktem stacji jest czytelny, monochromatyczny wyświetlacz LCD o wymiarach 61×93 mm z pomarańczowym podświetleniem. Wyświetlacz można włączyć poprzez naciśnięcie przycisku na górze stacji.

Do tego urządzenia nie są potrzebne żadne kable. Stacja oraz czujnik bezprzewodowy zasilane są wyłącznie bateriami.

Stację w cenie 99 zł można kupić tu.

Stacja pogodowa Blaupunkt WS10WH

To małe, lekkie, przenośne urządzenie, które mierzy i wyświetla temperaturę i wilgotność wewnątrz i na zewnątrz. Zawiera czujnik wbudowany w wyświetlacz i bezprzewodowy sensor zewnętrzny dołączony do zestawu.

Stacja pogodowa Blaupunkt WS10WH
Stacja pogodowa Blaupunkt WS10WH

Stacja pokazuje na ekranie trendy temperatury i wilgotności, graficzną prognozę pogody na następne 24 godziny i ma wskaźnik punktu zamarzania, który sygnalizuje (także dźwiękiem) spadek temperatury poniżej 3 stopni Celsjusza. To przyda się przede wszystkim kierowcom, ponieważ przypomni np. o konieczności wzięcia skrobaczki do szyby, przed wyjściem do auta, ale też chociażby w sytuacji, gdy mamy na balkonie rośliny, które nie przepadają za bardzo niskimi temperaturami – taki sygnał będzie przypomnieniem, by je zabrać do wnętrza.

Stacja wyświetla również aktualną godzinę. Jest zasilana za pomocą baterii, które są dostarczane w zestawie.

Stacja i czujnik mają obudowę zaprojektowaną tak, że można je postawić na płaskiej powierzchni lub zawiesić na ścianie. Czujnik należy umieścić w miejscu osłoniętym od warunków atmosferycznych.

Stacja pogodowa Blaupunkt WS10WH jest dostępna w tym sklepie internetowym za kwotę 79 zł.

Dlaczego warto używać stacji pogodowych?

Dzięki urządzeniom tego typu możemy zawsze – i niezależnie od prognoz emitowanych w mediach, np. w TV lub internecie – sprawdzić temperaturę, ciśnienie, wilgotność. Stacje pogodowe mają wiele zalet, które warto poznać.

  • Pozwalają nam lepiej zaplanować nasze aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli wiemy, jaka będzie pogoda, możemy odpowiednio się ubrać, zabrać parasol lub krem z filtrem, wybrać najlepszy czas na spacer, rower czy grilla.
  • Dzięki pomocy precyzyjnych czujników stacji można łatwiej zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach użytkowych, wymagających specyficznych warunków. 
  • wybawieniem dla meteopatów cierpiących z powodu nagłych zmian ciśnienia i wilgotności.
  • Pomagają dbać o ogród lub rośliny doniczkowe. Stacje pogodowe mogą nam podpowiedzieć, kiedy należy podlać lub przesadzać rośliny oraz chronić je przed mrozem lub suszą.
  • Ułatwiają nam oszczędzanie energii i pieniędzy, mogą nam bowiem pomóc w regulowaniu ogrzewania lub klimatyzacji w naszym domu lub biurze. Jeśli wiemy, jaka będzie temperatura na zewnątrz i wewnątrz, możemy dostosować ustawienia termostatu lub klimatyzacji, aby zapewnić sobie komfort termiczny i nie marnować prądu.

Więcej informacji na temat stacji pogodowych Blaupunkt?

Można je znaleźć tej stronie.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane