Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Manta M5 - smartwatch z GPS, kompasem oraz barometrem dla aktywnych sportowo

   23.11.2021
Choć na rynku smartwatchy znajdziemy obecnie dziesiątki modeli, to są one do siebie bardzo podobne. Większość oferuje jedynie podstawowe funkcje, za inne, „bogatsze” trzeba z kolei bardzo słono zapłacić. Do redakcji trafił niedawno zegarek Manta M5, oferujący między innymi kompas i GPS w bardzo rozsądnej cenie, co pokazuje, że jednak są pozytywne wyjątki od tej reguły. Co jeszcze potrafi ten naszpikowany wręcz funkcjami smartwatch? Oto nasza recenzja.
Przetestowaliśmy smartwatch Manta M5 - wyróżnia się liczbą funkcji i eleganckim designem

Elektroniczne gadżety do monitorowania aktywności fizycznej i kondycji organizmu stały się w dzisiejszych czasach elementem stylu życia. Wiele osób nie wyobraża sobie uprawiania sportu bez asysty tych urządzeń. Ich popularność i masowa produkcja sprawiły jednak, że trudno trafić na model, który rzeczywiście czymś się wyróżnia.

Do redakcji trafił jednak ciekawy produkt od polskiego producenta Manta – smartwatch M5, który oferuje prócz klasycznych funkcji sportowych: krokomierza, pulsometru czy zestawu trybów treningowych także coś bardziej profesjonalnego – lokalizator satelitarny GPS/Glonass oraz cyfrowy kompas i barometr.

Styl smartwatcha jest bardzo klasyczny, odpowiedni zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, można powiedzieć, ze jest wręcz elegancki. W testowanym przez nas egzemplarzu w pudełku, prócz standardowego, wykończonego skórą paska w kolorze brązowym, znajduje się też drugi, czarny, silikonowy, do bardziej sportowych zastosowań. Urządzenie można już na wstępie dostosować do własnych preferencji stylistycznych. W dalszej części przedstawimy wszystkie główne funkcje tego zegarka.

Manta M5

Manta M5- zawoartość opakowania

Manta M5 – specyfikacja

 • dotykowy ekran
 • klasa Wodoodporności: IP67*
 • GPS + Glonass
 • wbudowane podwójne sensory (duża dokładność): ciśnienie krwi, dynamiczny pomiar tętna, kroki/kalorie
 • czujniki zewnętrzne: ciśnienie atmosferyczne, wysokościomierz, kompas
 • tryby sportowe
 • przekątna i typ ekranu: 1.3”, IPS LED
 • rozdzielczość ekranu: 240 x 240 px
 • czas pracy na jednym ładowaniu (bez GPS): do 10 dni
 • obsługa przez aplikację Smart-Time Pro w języku polskim
 • personalizowane tarcze
 • bluetooth
 • wymienny pasek w zestawie

*IP 67 – ochrona zegarka przed zanurzeniem do 1 m na czas do 30 minut. W praktyce oznacza to, że zegarek przetrwa np. wpadnięcie do wanny czy umycie rąk pod bieżącą wodą, ale pływać się z nim nie da.

Manta M5

Manta M5

Manta M5 – asystent treningowy

Smartwatch Manta M5 to świetnie wyglądający zegarek dla osób aktywnych i jednocześnie oczekujących od smart zegarka czegoś więcej niż tylko podstawowe funkcje, takie jak krokomierz czy licznik spalonych kalorii. Ten model wyposażono chociażby w GPS, dzięki któremu dokładnie można śledzić przebyte trasy, zyskać orientację w terenie dzięki kompasowi czy sprawdzić ciśnienie atmosferyczne, chociażby przy wspinaczce. Jest on zatem bardzo wszechstronny i technologicznie zaawansowany.

Manta M5

Manta M5 - aplikacja

Smartwatch ten umożliwia także planowanie treningów. Znajdziemy tu na przykład wzory specjalnych ćwiczeń oddechowych, które – jak zapewnia się producent – opracowano przy współpracy naukowców. Dzięki nim będziemy w stanie opanować stres i poprawimy funkcjonowanie płuc. Znajdziemy tu też dopracowane tryby sportowe, z  bieganiem, wspinaczką i np. jazdą na rowerze.

Smartwatch Manta M5 wyposażono w czujnik ruchu i 11 trybów sportowych:

 • Bieg wewnętrzny – ruch na sprzęcie do ćwiczeń
 • Bieg na zewnątrz – ruch na powietrzu
 • Rower – jazda na rowerze
 • Wspinaczka - wspinaczka
 • Marathon – tryb biegowy
 • Chodzenie – tryb spacerowy
 • Spinning – rower stacjonarny
 • Yoga – ćwiczenia
 • Fotball – gra w piłkę nożną
 • Basketball – koszykówka
 • Badminton

Manta M5 - funkcje i tryby sportowe

Manta M5 - funkcje i tryby sportowe

Urządzenie wyposażono w czujnik ruchu, który potrafi monitorować i zapisywać nasze rekordy, natomiast tryby sportowe pozwalają na jak najbardziej dopasowane do konkretnej aktywności wykorzystanie czujników smartwatcha. Dzięki trybom ruchowym zegarek monitoruje czas aktywności, tętno, przebyty dystans, spalone kalorie oraz naszą prędkość. W trybie wspinaczkowym rejestrowana jest też wysokość. Po połączeniu zegarka z dedykowaną aplikacją na smartfona, dostajemy dostęp do danych z dłuższego okresu – dzięki czemu sprawdzimy szczegółowo, jak rozkładały się nasze treningi oraz parametry zdrowotne w dłuższej perspektywie.

Kluczowe funkcje smartwatcha Manta M5

Lokalizacja GPS/Glonass – dzięki systemowi lokalizacji satelitarnej jesteśmy w stanie dokładnie prześledzić trasy, które wcześniej pokonaliśmy czy to rowerem, czy pieszo.

Manta M5

Manta M5 - kompas

Krokomierz – pokazuje liczbę wykonanych kroków, dystans, który przebyliśmy, a także spalone w trakcie ruchu kalorie. Idealne rozwiązanie dla osób na dietach redukcyjnych, które chcą liczyć każdą spaloną kalorię, a także dla tych, którzy chcą monitorować, jaki dystans pokonali podczas treningu.

Pomiar tętna i ciśnienia – w zegarku tym znajduje się wbudowany czujnik świetlny mierzący tętno i ciśnienie krwi. Wyróżnikiem tego smartwatcha jest to, że sensor jest tu podwójny, a zatem jego wskazania powinny być bardzo dokładne. Wyniki pomiarów są na bieżąco przesyłane do aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Manta M5

Manta M5 - pomiar tętna

Kompas – wskaże nasze dokładne położenie względem kierunków geograficznych. Pozwoli łatwo znaleźć drogę nawet w nieznanym terenie.

Barometr i wysokościomierz – pierwszy mierzy aktualne ciśnienie powietrza, drugi z czujników przyda się szczególnie przy wędrówkach wysokogórskich.

Manta M5

Manta M5 - barometr

Pomiar faz snu – jest to klasyczna funkcja, obecna w tej chwili w większości smartwatchy. Mierzy długość trwania poszczególnych faz snu, dzięki niej możemy się zorientować, czy z naszym zdrowiem – a za krótka faza snu regenerującego może być tego objawem – nic się nie dzieje.

Manta M5 – codzienne użytkowanie

Zegarek ten robi dobre wrażenie od razu po wyjęciu z pudełka. Wygląda solidnie, stylowo. Łatwo go dopasować do osobistych preferencji wyglądu, ponieważ w zestawie znajdują się dwie opaski, jedna wykończona skórą, bardziej elegancka, z kolei druga, silikonowa lepiej nada się do treningów. Tarcza smartwatcha jest duża, ma 1,3 cala, sam ekran IPS (z dobrymi kątami widzenia) ma niezłe kolory i rozdzielczość 240 x 240 pikseli i rzeczywiście przekłada się to na dużą czytelność. Jasność ekranu jest wystarczająca i nie ma problemów z dostrzeżeniem tego, co jest na ekranie, nie tylko w pomieszczeniach, ale też na zewnątrz, przy sporym nasłonecznieniu.

W aplikacji mamy bardzo duży wybór tarcz. Zwraca też uwagę spory wybór motywów, które można pobrać z pomocą aplikacji na smartfona. Tarcze mają różne style i wygląd dopasowany do najróżniejszych czynności. Od czysto sportowych, po wręcz wieczorowe, czyli każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Manta M5

Manta M5 - wewnętrzna strona koperty

Jedną z kluczowych cech każdego smartwatcha jest to, jak długo działa on na jednym ładowaniu akumulatora. Przy normalnym użytkowaniu pełne naładowanie powinno wystarczyć na 10 dni pracy i tak też się w praktyce działo. Nieco krócej zegarek pracuje, gdy używamy GPS-a, jednak jest to funkcja bardzo prądożerna, więc nikogo to nie powinno dziwić. Producent bardzo pomysłowo rozwiązał ładowarkę – nie jest to zwykły magnes, jak w większości innych smart zegarków, kleszcze kleszczy, które mocno trzymają się koperty i pozwalają na skuteczne ładowanie urządzenia z powerbanku, gdy my jesteśmy w ruchu – ładowarka sama się nie poluzuje ani nie odłączy.

Manta M5 to najlepiej wyposażony smartwatch tego producenta, jaki mogliśmy przetestować. Prócz standardowych funkcji posiada zestaw modułów, które sprawiają, że nabiera on bardziej profesjonalnego charakteru. Na pierwsze miejsce wysuwa się tu lokalizacja satelitarna oparta o aż dwa systemy – GPS i Glonass, co zapewnia precyzyjną pozycję na mapie w każdej sytuacji.

Dodatkowe funkcje, takie jak barometr i wysokościomierz czynią z tego urządzenia świetny nabytek dla sportowców, którzy chcą dokładnie śledzić swoje trasy i postępy. W codziennym użytkowaniu system GPS działał precyzyjnie, choć po włączeniu zabierało mu nieco czasu połączenie się z satelitami, jest to jednak standard w podobnych urządzeniach. GPS pozwalał na dokładne odtwarzanie przebywanych tras i obliczał prędkość, z jaką się to odbywało.

Bardzo wysoko oceniam też działanie ciśnieniomierza oraz pulsometru. Wskazania były bardzo precyzyjne i zbliżone do tego, co pokazywał posiadany przez nas profesjonalny aparat do mierzenia ciśnienia.

Manta M5

Manta M5

Funkcją, która przydała się w codziennym użytkowaniu Manty M5 okazało się odbieranie powiadomień bezpośrednio na ekranie. Zegarek ten jest w stanie wyświetlać wiadomości zarówno z poczty, komunikatorów internetowych, SMS, jak i serwisów społecznościowych. Wiadomość po przeczytaniu można od razu skasować z poziomu tarczy zegarka. Można też ustawić przypomnienie o wiadomości, na którą później chcemy odpisać nadawcy.

Co istotna, Manta pomyślała też o tym, by można było odbierać bądź odrzucać połączenia na ekranie zegarka – przy podłączonych słuchawkach z mikrofonem także nie ma konieczności sięgania po telefon, wystarczy „podnieść” słuchawkę za pomocą smartwatcha.

Po sparowaniu z aplikacją na smartfonie, z tarczy zegarka można też wygodnie sterować aplikacją muzyczną na telefonie – ułatwia to słuchanie muzyki, dzięki zegarkowi Manta M5 nie trzeba bowiem wyjmować telefonu z plecaka bądź kieszeni, by zmienić utwór. Sprawdza się to podczas intensywnego marszu lub ćwiczeń na siłowni – nie ma bowiem konieczności szukania telefonu, w efekcie nie rozpraszamy się i nie tracimy rytmu.

W smartwatchu Manta M5 znajdziemy też inne przydatne funkcje, jak na przykład odnajdywanie sparowanego telefonu (wibracja i alarm aktywowany na smartfonie po wybraniu tej funkcji na ekranie zegarka) dzięki czemu łatwo się nie zgubi, jest tu też prognoza pogody oraz stoper.

Manta M5

Manta M5 - prognoza pogody

W Mancie M5 znajdziemy też wbudowane alarmy, przypominacz, który zwróci nam uwagę, gdy za długo siedzimy w jednym miejscu oraz przydatny podręczny kalendarz.

W mojej ocenie Manta M5 ro zegarek bardzo dobrze przemyślany i wykonany, z intuicyjnym menu i przyjazny w obsłudze, nieźle reaguje na dotyk (choć mógłby lepiej), nie zacina się ani nie zawiesza.

Przy okazji warto nadmienić, iż producent podaje, że jego smartwatch jest wodoodporny zgodnie z wytycznymi normy IP67, która mówi o zanurzeniu do głębokości 1 m przez 30 minut. W praktyce zegarek przetrwa zachlapania powstałe przy myciu rąk czy chwilowy upadek do wody, nie wytrzyma jednak przepływu wody pod ciśnieniem, dlatego nie sprawdzi się podczas pływania.

Manta M5

Manta M5 - ustawienia zegarka

Podsumowanie

Manta M5 to niezły smartwatch zdecydowanie wybijający się ponad standardy w swoim zakresie cenowym. W sklepie producenta kosztuje 249 zł, za które otrzymujemy bogaty zestaw funkcji, czujników i modułów łączności – od treningowych, takich jak dokładny pulsometr czy krokomierz, po takie, które monitorują nasz ogólny stan zdrowia, sprawdzając ciśnienie krwi i analizując sen. Atutem tego zegarka są także funkcje bardziej zaawansowane: GPS/Glonass, kompas, barometr i wysokościomierz, dzięki którym staje się on niemal profesjonalnym urządzeniem dla sportowców. Jest to jednak zegarek nie tylko sportowy, ale bardzo wszechstronny, który łatwo dzięki zmianie motywu i paska dopasować do własnych preferencji i potrzeb.

Zalety

 • uniwersalny wygląd
 • jakość wykonania
 • dwa paski w zestawie – jedna sportowa, druga elegancka
 • czytelny, jasny i wyraźny wyświetlacz IPS o przekątnej 1,3 cala
 • wbudowany lokalizator GPS/Glonass
 • bogactwo funkcji treningowo zdrowotnych (w tym ciśnieniomierz i pulsometr)
 • możliwość personalizacji tarcz
 • czytelne i intuicyjne menu
 • 10 dni pracy na baterii
 • niewygórowana cena

Wady

 • mógłby mieć klasę wodoodporności IP68 (miały ją niektóre tańsze smartwatche marki)
 • brak pulsoksymetru – trochę dziwne, bo w niektórych tańszych modelach Manty jest

Manta M5 - gdzie go można kupić?

Zegarek jest dostępny między innymi w sklepie producenta.

Cena zegarka: 249 zł

 

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane