Odpowiedź na to pytanie musi być oczywiÅ›cie twierdzÄ…ca. Zaawansowana technika głęboko zmieniÅ‚a nasze otoczenie, ale przede wszystkim nas samych. Nie tylko w sensie materialnym, bowiem to, że mamy dziÅ› do dyspozycji caÅ‚e bogactwo dorobku cywilizacji technicznej jest tylko jednym z elementów zmiany. Przeobrażeniu ulegÅ‚y nasze tradycje, wierzenia, zmieniÅ‚ siÄ™ sposób funkcjonowania i postrzegania rzeczywistoÅ›ci. Ewolucji ulegÅ‚y wszelkie relacje: te z bliskimi i znajomymi, jak i te z nieznajomymi. ZupeÅ‚nie inaczej niż kiedyÅ› wyglÄ…da to, jak pożytkujemy nasz codzienny czas.
Chwila refleksji
Dla uzmysłowienia sobie skali zmian wystarczy zastanowić się, jak świat działał jeszcze 25 - 30 lat temu, czyli w skali historycznej zupełnie niedawno.
Jak wtedy wyglądała codzienna praca, a jak odbywa się to obecnie? Kiedyś, kiedy nie było jeszcze powszechnego dostępu do internetu, wszelkiego rodzaju prace wymagające zaangażowania intelektualnego były niezwykle czasochłonne. Nie można było ot tak wejść do sieci i znaleźć brakujące dane. Trzeba je było najpierw samodzielnie odszukać - w archiwach lub bibliotekach.
SzukajÄ…c choćby tematu czy inspiracji do artykuÅ‚u, w najlepszym razie można byÅ‚o skorzystać z przeniesionych na kliszÄ™ tekstów ze starych, archiwalnych gazet, ale i to wymagaÅ‚o godzin analizy. Zazwyczaj jednak trzeba byÅ‚o fizycznie przeglÄ…dać tony starych czasopism, materiaÅ‚ów i akt. Sam dojazd z miejsca pracy do biblioteki zajmowaÅ‚ wiele tak cennego dziÅ› czasu.
Obecnie, dziÄ™ki rozwojowi techniki to, czego nam potrzeba, możemy w ciÄ…gu sekund znaleźć w internecie, bez wychodzenia z domu czy biura. Jest bardzo prawdopodobne, że jeÅ›li dziÅ› ktoÅ› przeniósÅ‚by nas w czasie o 30 lat w przeszÅ‚ość, nie bylibyÅ›my w stanie siÄ™ zaaklimatyzować i znieść szokujÄ…cej - z dzisiejszego punktu widzenia - powolnoÅ›ci tamtego Å›wiata. Sam siÄ™ czÄ™sto zastanawiam, jak bez sieci radziÅ‚y sobie ówczesne firmy, jak zdobywaÅ‚y kontakty, klientów, zlecenia...
Wyobrażasz sobie, że przed wyjÅ›ciem na biznesowe spotkanie, prezentacjÄ™, którÄ… dziÅ› skÅ‚adasz w godzinÄ™ w odpowiednim programie na komputerze, musisz fizycznie przygotować sam, na papierze, używajÄ…c farb, kaligrafii, potem zrobić z tego odbitki, wydruki itp? Przecież to by trwaÅ‚o wiele dni. Tymczasem kiedyÅ› tak to siÄ™ odbywaÅ‚o.
Postęp technologiczny w oczach ludzi
Kilka lat temu gigant technologiczny Microsoft przeprowadziÅ‚ zakrojone na szerokÄ… skalÄ™ badania majÄ…ce odpowiedzieć na pytanie, co wspóÅ‚czeÅ›ni ludzie sÄ…dzÄ… na temat techniki. Ponad 10 tysiÄ™cy użytkowników internetu z 10 krajów odpowiadaÅ‚o na pytania o to, w jakim stopniu technika wpÅ‚ywa na ich życie, oraz czy uważajÄ… to za wpÅ‚yw pozytywny czy negatywny.
Wyniki nie okazaÅ‚y siÄ™ chyba dość zaskakujÄ…ce. Bez wzglÄ™du na to, czy badani pochodzili z bogatych krajów Zachodu czy też z dopiero rozwijajÄ…cych siÄ™ paÅ„stw Wschodu, prawie wszyscy dostrzegli wpÅ‚yw technologii na wÅ‚asne życie i otoczenie. Zdaniem badanych technologia wymiernie zmieniÅ‚a ich losy w wielu dziedzinach – od biznesu, edukacji i transportu, po zwyczajne relacje spoÅ‚eczne a nawet sztukÄ™ i kulturÄ™.
Co najważniejsze, ludzie uczestniczÄ…cy w badaniu dostrzegli zarówno pozytywy jak i negatywy takiego stanu rzeczy. WÅ›ród zalet technicyzacji wymieniano najczęściej pojawienie siÄ™ nowych szans rozwojowych, rozszerzenie edukacji i wiedzy, poprawÄ™ transportu, a także wiÄ™kszÄ… dostÄ™pność dóbr kultury.
WÅ›ród negatywów najczęściej wymieniano zawężenie zakresu prywatnoÅ›ci, negatywny wpÅ‚yw techniki na relacje wewnÄ…trz grup (rodzinnych i koleżeÅ„skich) oraz zmniejszenie siÄ™ poczucia osobistego bezpieczeÅ„stwa. I tak, o ile aż 69% badanych uznaÅ‚o, że cuda nowoczesnej techniki majÄ… wielki i pozytywny wpÅ‚yw na jakość edukacji, tak aż 47% respondentów zauważyÅ‚o, że niszczÄ… one prywatność i poczucie bezpieczeÅ„stwa.
Negatywny wpływ technologii na życie człowieka
Maszyny, komputery, tempo życia wywierają wielkie piętno na naszym codziennym funkcjonowaniu. Nie wszystkie te oddziaływanie mają jednak pozytywne skutki. Część z nich niesie bowiem realne zagrożenia:
1. Negatywne oddziaływanie szumu informacyjnego
Internet, szybkie media, bÅ‚yskawiczny dostÄ™p do wiedzy to narzÄ™dzia, które, jeÅ›li sÄ… odpowiednio wykorzystywane, dajÄ… nam nieznane wczeÅ›niej możliwoÅ›ci. Niestety, natÅ‚ok informacji zbÄ™dnych ma dziaÅ‚anie wrÄ™cz odwrotne. Gdy dociera do nas zbyt dużo bodźców, z czasem stajemy siÄ™ na nie odporni, ale za cenÄ™ rozdrażnienia i niepokoju. Nasz umysÅ‚ jest nie tylko przeciążony ale i zmÄ™czony. Stajemy siÄ™ drażliwi, niecierpliwi i… w gruncie rzeczy coraz mniej ciekawi Å›wiata, czyli apatyczni.
Efekty mogÄ… być opÅ‚akane. SÄ… eksperci, którzy twierdzÄ…, że choć edukacja jest dziÅ› o wiele bardziej dostÄ™pna niż kilka dekad temu, to tak naprawdÄ™ ogólny poziom wiedzy ludzi znacznie siÄ™ obniżyÅ‚. MajÄ…c wszystko podane na tacy, nie jesteÅ›my skÅ‚onni samodzielnie szukać informacji, chyba, że wydaje siÄ™ nam to potrzebne do czegoÅ› konkretnego.
2. Uzależniamy siÄ™ od internetu, smartfonów i komputerów
WiÄ™kszość z nas oczywiÅ›cie nie przyzna siÄ™ przed sobÄ…, że nie może żyć bez smartfona. To jednak fakt. Wystarczy prosty eksperyment. Policz, ile razy dziennie zerkasz na ekran swojego urzÄ…dzenia. BÄ™dziesz zdziwiony. U wielu osób chęć bycia "on line" jest tak silna, że nie przegapiÄ… żadnej okazji, by sprawdzić co siÄ™ dzieje w sieci, na portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych czy w ulubionych witrynach informacyjnych. Czy to publiczny koncert, czy pobyt w WC, każde miejsce jest dobre. Niestety trzeba sobie jasno powiedzieć: to nie jest OK.
3. Wyobcowanie
Im bardziej wszechobecne wokóÅ‚ nas, naszpikowane elektronikÄ… urzÄ…dzenia "pomagajÄ…" nam w codziennym życiu, tym mniej czasu mamy na rozwijanie realnych znajomoÅ›ci i prawdziwych, głębokich relacji. Sprawa jest tu niezwykle prosta - im wiÄ™cej czasu poÅ›wiÄ™camy nowinkom technicznym, tym mniej go mamy na interakcje z żywymi ludźmi.
Ten stan pogłębiajÄ… coraz popularniejsze serwisy spoÅ‚ecznoÅ›ciowe i komunikatory, które realny, osobisty kontakt redukujÄ… do absolutnego minimum. W konsekwencji upowszechniajÄ… siÄ™ zjawiska kiedyÅ› prawie nieznane - skrajna samotność, alienacja, nieumiejÄ™tność nawiÄ…zywania kontaktów, zanik empatii i zdolnoÅ›ci rozumienia innych ludzi.
4. Depresje
PostÄ™p technologiczny, który w zamierzeniu miaÅ‚ nam uÅ‚atwić życie i zaoszczÄ™dzić czas sprawiÅ‚, że tak naprawdÄ™ tego czasu mamy - zwÅ‚aszcza dla siebie - coraz mniej. Z jednej strony rzeczywiÅ›cie tempo wykonywania poszczególnych czynnoÅ›ci - choćby zawodowych - wymiernie siÄ™ skróciÅ‚o, to z drugiej strony, powstaÅ‚e na skutek tego czasowe oszczÄ™dnoÅ›ci wcale nie wróciÅ‚y do nas. Po prostu życie zaczęło siÄ™ toczyć znacznie szybciej, a nasza praca zawodowa staÅ‚a siÄ™ jeszcze bardziej wymagajÄ…ca.
Niestety, to ma jeden bardzo silny efekt uboczny: wielu z nas tego szaleńczego tempa po prostu nie potrafi wytrzymać. Tak rodzą się liczne nerwice, kłopoty z przystosowaniem, stres i w konsekwencji depresje oraz poważne stany lękowe. Zamiast korzystać z dobrodziejstw techniki, zaczynamy przez nie cierpieć.
Czy mamy się zatem czym martwić?
Moim zdaniem trochÄ™ jednak tak. Przede wszystkim wprowadzanie rozwiÄ…zaÅ„ opartych o wysokÄ…, coraz częściej autonomicznÄ… technologiÄ™, prócz zagrożeÅ„ wynikajÄ…cych z odarcia nas z prywatnoÅ›ci, kÅ‚opotów psychologicznych i adaptacyjnych, bÄ™dzie oznaczaÅ‚o, że coraz mniej bÄ™dzie od nas - jako ludzi - zależaÅ‚o. Decydować bÄ™dÄ… komputery.
Stracimy też wiele umiejÄ™tnoÅ›ci, które posiadamy teraz, bowiem z czasem, przynajmniej w teorii, przestanÄ… nam być potrzebne.
A propos tego, przypomniaÅ‚ mi siÄ™ odcinek pewnego serialu science-fiction, w którym zaÅ‚oga ludzkiego statku kosmicznego natrafia na planetÄ™, na której żyje potężna i niemal wszechmocna - na pierwszy rzut oka - cywilizacja. Niestety, ma ona dziwnÄ… przypadÅ‚ość: nie jest w stanie rozwiÄ…zać pewnego - bÅ‚ahego zupeÅ‚nie - problemu. Wkrótce wychodzi na jaw, że caÅ‚a siÅ‚a owej kultury pochodzi od jednego superkomputera, którzy przez tysiÄ…ce lat zapewniaÅ‚ mieszkaÅ„com planety wszystko, czego potrzebowali, a teraz ulegÅ‚ awarii. Komputer ten speÅ‚niaÅ‚ każdÄ… zachciankÄ™ mieszkaÅ„ców tak skutecznie, że przestali oni potrafić sami dbać o wÅ‚asne sprawy, wiÄ™c w sytuacji, gdy przestaÅ‚ dziaÅ‚ać, stanÄ™li na krawÄ™dzi zagÅ‚ady.
Czy nam ta smutna wizja scenarzystów też zagraża? W tym momencie oczywiÅ›cie nie, ale warto pamiÄ™tać, że wszystko na tym Å›wiecie ma swoje dobre i zÅ‚e strony.
Technika jednak pomaga
OczywiÅ›cie, kompletnym znieksztaÅ‚ceniem rzeczywistoÅ›ci byÅ‚oby twierdzenie, że rozwój wysokich technologii ma dla naszego życia skutki wyłącznie negatywne. Tak nie jest. PostÄ™p w medycynie, robotyce, elektronice, ale i innych naukach sprawiÅ‚, że w wielu dziedzinach życia Å›wiat staÅ‚ siÄ™ znacznie lepszym miejscem do życia niż kiedyÅ›.
Internet i komputery sprawiajÄ…, że edukacja i wiedza docierajÄ… tam, gdzie jeszcze kilkanaÅ›cie lat temu nikt sobie tego nie wyobrażaÅ‚. Åšwiat siÄ™ zmniejszyÅ‚, doÅ›wiadczenia, z których czerpaÅ‚a jedynie niewielka grupa ludzkoÅ›ci, staÅ‚y siÄ™ dostÄ™pne dla wszystkich ludzi. Korzystamy z dobrodziejstw urzÄ…dzeÅ„ i rozwiÄ…zaÅ„, o których nie tylko nasi dziadkowie, ale nawet rodzice nie Å›nili.
Warto jednak pamiÄ™tać, że przesadne uzależnienie od technologii niesie wiele zagrożeÅ„. Prócz tych filozoficznych i egzystencjalnych, także te trywialne. Prosty przykÅ‚ad: w XIX wieku do Ziemi dotarÅ‚a bardzo silna burza sÅ‚oneczna (najsilniejsza w rejestrowanej historii), która, jeÅ›li by wystÄ…piÅ‚a dziÅ›, na wiele tygodni unieruchomiÅ‚aby wszystkie urzÄ…dzenia elektryczne na Å›wiecie. Wtedy, gdy to siÄ™ staÅ‚o, zwykli ludzie nawet tego nie zauważyli, gdyż skomplikowane urzÄ…dzenia elektroniczne czy prÄ…d elektryczny w domach byÅ‚y dopiero pieÅ›niÄ… odlegÅ‚ej przyszÅ‚oÅ›ci. A czy dziÅ› bylibyÅ›my w stanie funkcjonować normalnie w sytuacji braku prÄ…du przez kilka tygodni a nawet miesiÄ™cy? No wÅ‚aÅ›nie... A przecież nie jesteÅ›my dziÅ› caÅ‚kowicie wolni od takich zagrożeÅ„.
To, czy Å›wiat pójdzie we wÅ‚aÅ›ciwym kierunku i rozsÄ…dnie bÄ™dzie łączyć rozwój cywilizacyjny z rozwojem spoÅ‚ecznym, zależy tylko od nas. Warto z tej możliwoÅ›ci wpÅ‚ywu na rzeczywistość korzystać.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (2) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE
Marta Drozd