Sobota , 10 Czerwiec 2023

Teksty piosenek wreszcie wracają na Spotify

   19.11.2021
Spotify postanowiło wreszcie powrócić do skasowanej w 2016 roku funkcji, która pozwala na wyświetlanie tekstów odsłuchiwanych piosenek. Coś, co kilka lat temu było ograniczonym do kilku krajów eksperymentem, teraz ma trafić na różne platformy (zarówno aplikacje smartfonowe jak i TV) i przede wszystkim usługa będzie dostępna na całym świecie, w tym w Polsce.
Spotify to jeden z najpopularniejszych serwisów muzycznych

Dostęp do tekstu słuchanego utworu był jedną z tych funkcji, których w Spotify najbardziej mi brakowało. Wygląda na to, że firma wzięła sobie do serca postulaty użytkowników i podgląd tekstu (także w czasie rzeczywistym jako karaoke) został wreszcie zaimplementowany niezależnie od kraju, w którym słuchamy muzyki.

8 milionów tekstów piosenek

Jak ogłosiło Spotify, za dostęp do tekstów utworów ma odpowiadać serwis Musixmatch – co przekłada się na bazę około ośmiu milionów utworów z różnych gatunków od rocka i hip hopu, po krajowe disco polo i to nie tylko tych najbardziej popularnych. W bazie są zarówno teksty do hitów, jak i utworów niszowych.

Co ciekawe Spotify udostępniło funkcję podglądu słów nie tylko w ramach płatnych subskrypcji, ale też dla użytkowników korzystających z darmowego planu Free.

Teksty zarówno na Androidzie jak i iOS

Tym razem Spotify się bardzo postarało i usługa będzie od razu dostępna na wszystkich obsługiwanych przez aplikację streamingową platformach. Teksty podejrzymy zatem zarówno na smartfonach z Androidem, iPhone’ach, na komputerach PC, smart-telewizorach a nawet na konsolach do gier.

Spotify

Jak skorzystać z nowej funkcji?

W aplikacji mobilnej Spotify na smartfony wystarczy tapnąć w „Teraz odtwarzane” na utworze, następnie podczas słuchania, przesunąć palcem z dołu ekranu do góry. Wyświetli się wówczas tekst utworu, który będzie przewijany na ekranie w czasie rzeczywistym w trakcie odtwarzania utworu (już zaśpiewane fragmenty są podświetlane na biało). Co ważne, teksty można udostępniać kontaktom, by to zrobić wystarczy dotknąć przycisku "Udostępnij" na dole ekranu.

Z kolei w aplikacji desktopowej Spotify na pasku „Teraz odtwarzane”, należy kliknąć na ikonę mikrofonu podczas odtwarzania utworu. Wyświetli się wówczas tekst, który – podobnie jak w aplikacji mobilnej - przewija się w czasie rzeczywistym.

Jeszcze inaczej aplikacja działa w aplikacji na telewizory. Tu należy otworzyć konkretny utwór, wówczas w prawym rogu ekranu pojawi się przycisk „Tekst", należy go oczywiście wybrać, jeśli chcemy mieć podgląd słów.

Choć Spotify formalnie już uruchomiło nową usługę, nie wszyscy otrzymają do niej dostęp w tym samym czasie. Powinno to mieć jednak miejsce w ciągu kilku tygodni – aktualizacje aplikacji są bowiem rozłożone w czasie.

Źródło: Spotify

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane