Czwartek , 18 Kwiecień 2024

Masz Windows 11 i jesteś graczem? Przyspiesz swój komputer wyłączając jedną funkcję

   05.10.2023
Specjaliści analizujący pracę systemu Windows 11 odkryli, że jedna z jego działających w tle funkcji, którą większość użytkowników ma domyślnie aktywowaną, może – nawet na najnowszym i najbardziej zaawansowanym sprzęcie – powodować drastyczne osłabienie wydajności systemu w grach. W tym materiale opiszemy co to za funkcja i jak ją wyłączyć, by od razu uzyskać skok wydajności.
Funkcja wbudowana w Windows spowalnia działanie gier. Oto jak ją wyłączyć. Fot. Unsplash

System Windows, także w wersji 11 ma wiele funkcji, o których istnieniu nawet nie podejrzewamy. DziaÅ‚ajÄ… one w tle i majÄ… kilka podstawowych celów – przede wszystkim zapewnienie wiÄ™kszego bezpieczeÅ„stwa oraz stabilnoÅ›ci pracy komputera. WyglÄ…da jednak na to, że przy okazji niektóre „ficzery” mogÄ… wywoÅ‚ywać również niespodziewane i niepożądane efekty, w tym ten najbardziej odczuwalny – spowolnienie pracy urzÄ…dzenia.

Jak siÄ™ okazaÅ‚o, jednÄ… z takich funkcji jest Virtualization-Based Security (VBS), której aktywacja powoduje nawet kilkunastoprocentowe spowolnienie dziaÅ‚ania gier. Z testów obejmujÄ…cych kilkadziesiÄ…t szczególnie lubianych przez graczy tytuÅ‚ów, przeprowadzonych przez znany serwis Tom’s Hardware wynika, że w niektórych grach (np. Total War Warhammer 3) wyÅ‚Ä…czenie funkcji VBS może w rozdzielczoÅ›ci 1080p dać nawet 37% wzrost wydajnoÅ›ci (w innych produkcjach Å›rednio kilka-kilkanaÅ›cie procent).

Virtualization-Based Security – funkcja, która spowalnia dziaÅ‚anie gier

Z przeprowadzonych analiz wynika jednoznacznie – Windows 11, przy wÅ‚Ä…czonym VBS wyraźnie ogranicza pÅ‚ynność gier, co ciekawe sytuacja wystÄ™puje niezależnie od posiadanej konfiguracji. Problem dotyczy zarówno starszych typów kart graficznych, jak i też zupeÅ‚nie nowych, potężnych modeli w rodzaju niedawno zaprezentowanego, high-endowego RTX 4090. Wynika to z obciążenia, jakiemu poddawany jest gÅ‚ówny procesor komputera.

Średnio spadki FPS w grach sięgają ok. 10%, co jest wartością znaczącą, zwłaszcza gdy nie dysponujemy topowym sprzętem. Jeśli nasz komputer pozwalał dotychczas na grę jedynie na granicy płynności, wyłączenie Virtualization-Based Security może przynieść odczuwalny natychmiast wzrost wydajności.

Co dokładnie daje VBS?

Jak wczeÅ›niej wspomniaÅ‚em, jest to jedna z tych funkcji Windows 11, których zadaniem jest poprawa bezpieczeÅ„stwa dziaÅ‚ania systemu. Teoretycznie VBS ma jeden cel – uniemożliwić zÅ‚oÅ›liwemu oprogramowaniu wykonanie zÅ‚oÅ›liwego kodu na komputerze. Jest to dość pomysÅ‚owe, gdyż system – z pomocÄ… wirtualizacji –  tworzy coÅ› w rodzaju odciÄ™tego od pozostaÅ‚ych części Windows sandboxa, czyli programowej „piaskownicy”, w której przed wykonaniem kodu aplikacji przeprowadzany jest test jej poprawnoÅ›ci. JeÅ›li test nie wypadnie pozytywnie, aplikacja nie zostanie uruchomiona, a tym samym komputer nie bÄ™dzie zainfekowany potencjalnie groźnym, zÅ‚oÅ›liwym oprogramowaniem. Wszystko to dzieje siÄ™ w zarezerwowanym przez system fragmencie pamiÄ™ci RAM.

KtoÅ› może w tej sytuacji zapytać – po co wyÅ‚Ä…czać tak przydatne rozwiÄ…zanie? Odpowiedź jest prosta – jeÅ›li przestrzegamy podstawowych zasad ochrony, nie klikamy na nieznane linki z poczty elektronicznej, nie instalujemy programów z nieznanego źródÅ‚a, to aż tak zaawansowany i wyczerpujÄ…cy dla zasobów naszego sprzÄ™tu system po prostu nie jest nam potrzebny. A potencjalne zyski wydajnoÅ›ciowe z jego wyÅ‚Ä…czenia dla wielu osób mogÄ… przeważyć szalÄ™ korzyÅ›ci.

Jak samodzielnie wyłączyć funkcję VBS?

Choć funkcja Virtualization-Based Security jest domyÅ›lnie wÅ‚Ä…czona na wiÄ™kszoÅ›ci komputerów z Windows 11 od momentu instalacji systemu operacyjnego, zanim podejmiemy dziaÅ‚ania zmierzajÄ…ce do jej dezaktywacji, trzeba wykonać kilka kroków, które pozwolÄ… ustalić, czy na naszym komputerze też tak faktycznie jest:

  • w polu wyszukiwania na pasku zadaÅ„ wpisujemy hasÅ‚o „informacje o systemie”,
  • w wynikach na jednym z pierwszych miejsc pojawi siÄ™ aplikacja o tej samej nazwie, klikamy jÄ…,
  • odszukujemy odpowiedni wiersz o nazwie „Zabezpieczenia oparte na wirtualizacji”, jeÅ›li z prawej strony widnieje komunikat „uruchomiona”, oznacza to, że funkcja dziaÅ‚a.

Aplikacja "Informacje o systemie"
Aplikacja "Informacje o systemie" - to w niej sprawdzimy, czy funkcja VBS działa

Funkcja VBS jest uruchomiona na tym komputerze
Funkcja VBS jest uruchomiona na tym komputerze

Gdy już wiemy, że VBS działa także i na naszym komputerze, pozostaje tę funkcję dezaktywować. By to zrobić, wykonujemy kolejno te czynności:

  • w polu wyszukiwania na pasku zadaÅ„ wpisujemy hasÅ‚o „Zabezpieczenia Windows”,
  • tak jak w poprzednim przypadku, na liÅ›cie wyników pojawi siÄ™ aplikacja o tej wÅ‚aÅ›nie nazwie,
  • znajdujemy opcjÄ™ „zabezpieczenia urzÄ…dzenia”,
  • nastÄ™pnie klikamy pozycjÄ™ „szczegóÅ‚y izolacji rdzenia
  • dezaktywujemy opcjÄ™ „Integralność pamiÄ™ci”.

Dezaktywacja "integralności pamięci"
Ostatni krok to dezaktywacja funkcji "integralność pamięci"

Na koniec wymagane jest ponowne uruchomienie komputera. Przyspieszenie działania w grach powinno być odczuwalne natychmiast.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane