Wtorek , 14 Maj 2024

Jak korzystać z ChatGPT? Krótki poradnik

   05.12.2023
ChatGPT, to sztuczna inteligencja, która potrafi rozmawiać z korzystającymi z niej internautami na dowolny temat. W tym artykule chcemy pokazać, jak używać tego potężnego narzędzia tak, by spersonalizować otrzymywane wyniki, wyjaśnimy też jak korzystać z jej licznych i przydatnych niestandardowych funkcji. Warto to wiedzieć, gdyż tego typu systemy AI to po prostu przyszłość internetu.
ChatGPT może być bardzo pomocny w wielu zadaniach, wystarczy wiedzieć jak go używać. Fot. Unsplash

ChatGPT – co to jest?

ChatGPT to coraz popularniejszy chatbot oparty na modelu GPT-3 (obecnie ogólnodostępna wersja to już 3.5), który potrafi generować teksty w różnych językach (w tym po polsku), stylach i formatach. Można z nim rozmawiać o czymkolwiek zechcemy, zadawać mu pytania w języku naturalnym, prosić o porady, tworzyć dowolne treści, rozwiązywać zadania lub po prostu pogadać na luzie.

Ta sztuczna inteligencja potrafi nawet pisać zgrabne wierszyki, parafrazować znanych autorów, ma też zaprogramowane poczucie humoru (jeśli jest taka potrzeba, wymyśli dowcip na poczekaniu). Niewielu użytkowników wie jednak, że system ten to coś więcej niż tylko proste odpowiedzi na zadawane kwestie i tylko zabawa. Chat ten jest bardzo elastyczny i potrafi dostosować się do preferencji i potrzeb osoby, która z niego korzysta, trzeba tylko znać odpowiednie komendy. Dzięki temu można go wykorzystać do bardziej złożonych i precyzyjnych zadań.

Jak używać ChatuGPT?

Aby używać ChatGPT, trzeba najpierw wejść na stronę https://ChatGPT.com, stworzyć konto (np. przez Google) i wybrać język, w którym zamierzamy rozmawiać. Następnie można wpisać zupełnie dowolną wiadomość do chatbota i na koniec nacisnąć Enter. To wyjątkowo proste i nie wymaga żadnej wstępnej wiedzy technicznej.

ChatGPT odpowie zwykle błyskawicznie, najdalej w ciągu kilku sekund (ten czas może być nieco dłuższy w „szczytach”, kiedy z systemu korzysta wiele osób jednocześnie), starając się kontynuować konwersację w sposób naturalny i co najważniejsze spójny. To jak pełna będzie odpowiedź, zależy od wielu kwestii – liczy się, chociażby to, jak precyzyjne pytanie zadamy, czy znajdą się w nim wskazówki co do szczegółów, które powinny się w niej znaleźć. Ale nawet gdy zdamy pytanie zdawkowe, system potrafi improwizować. Co ważne, chatbot „pamięta”, o czym z nim rozmawiamy, więc konwersacja może się rozwijać, każde pytanie nie musi formułować wszystkich kwestii na nowo, możemy trzymać się dłuższego wątku.

Niestandardowe funkcje ChatGPT

Wiemy już, że najpopularniejsza sztuczna inteligencja potrafi odpowiadać na pytania, ale warto podkreślić, że to nie wszystko. ChatGPT ma też kilka niestandardowych funkcji, które można łatwo wykorzystać, aby zmienić sposób, w jaki są generowane odpowiedzi. Pozwala to na głęboką personalizację wyników takiej, nawet bardzo rozbudowanej konwersacji. Można, chociażby przy tworzeniu zapytań wykorzystać znacznik # z odpowiednią funkcją. Na przykład:

#inner_monologue

Ta funkcja pozwala zobaczyć, co ChatGPT „myśli” i jakie informacje wykorzystuje do tworzenia swoich odpowiedzi. Aby jej użyć, wystarczy dodać znak # na początku wiadomości. Na przykład: #Co to jest GPT-3?

#search_query

Jest to funkcja, która pozwala łatwo wyszukać informacje w internecie i wyświetlić je w formie linków lub fragmentów tekstu. Aby jej użyć, wystarczy dodać znak # na końcu wiadomości. Na przykład: Jak upiec ciasto czekoladowe?#

#search_results

Ten znacznik pozwala wybrać jeden z linków lub fragmentów tekstu zwróconych przez #search_query i wygenerować odpowiedź na jego podstawie. Aby jej użyć, wystarczy dodać znak # i numer wyniku po wiadomości. Na przykład: Jak upiec ciasto czekoladowe?#3

#message

Tryb domyślny. Pozwala ci wygenerować odpowiedź bez korzystania z żadnych dodatkowych informacji lub funkcji. Jest to domyślny tryb ChatGPT. Aby jej użyć, wystarczy nie dodawać żadnego znaku # do wiadomości. Na przykład: Co robisz?

Można też łączyć te funkcje ze sobą, aby uzyskać bardziej złożone i jednocześnie dokładniejsze wyniki. Na przykład: #Jak napisać dobrą powieść?#search_query#2#message

Oprócz tego możemy też wpływać na to, jak ChatGPT generuje teksty, poprzez dodawanie do wiadomości pewnych słów kluczowych lub parametrów. Są to:

#format

Ten parametr pozwala określić, w jakim formacie chcemy otrzymać odpowiedź. Może to być np. wiersz, tweet, kod, wypunktowana lista itp. Aby go użyć, wystarczy dodać w nawiasie kwadratowym słowo format: i nazwę formatu do wiadomości. Na przykład: [#format: wiersz] Co myślisz o miłości? Analogicznie używamy pozostałych parametrów.

#length

Ta opcja pozwala użytkownikowi określić, jak długa ma być odpowiedź. Może to być np. krótka, średnia, długa lub bardzo długa.

#language

Możemy też ustawić język, w jakim zostanie udzielona odpowiedź. ChatGPT, jak już wcześniej wspomniałem, potrafi odpowiadać po polsku – w trybie standardowym odpowiada w takim języku, w jakim zostało zadane pytanie, ale jeśli chcemy wygenerować ją w innym, taki znacznik się przyda.

#tone

Kolejna z przydatnych funkcji, pozwala bowiem ustalić, w jakim stylu system będzie generować odpowiedzi. Może to być np. styl luźny, ale też naukowy czy chociażby entuzjastyczny.

ChatGPT
"W czym mogę ci dziś pomóc" to motto przewodnie ChatGPT

Polecenia w języku naturalnym

ChatGPT można też instruować w sposób zdecydowanie bardziej naturalny. Poprzez słowne instrukcje lub nawet znaki interpunkcyjne. Można używać znaków takich jak kropka (.), wykrzyknik (!) lub znak zapytania (?), aby wpływać na długość i ton tekstu. Na przykład, jeśli chcemy uzyskać krótki i zwięzły tekst, używamy kropki. Jeśli wolelibyśmy uzyskać materiał długi i szczegółowy, należy użyć wykrzyknika. Gdy zależy nam, by uzyskać tekst w formie odpowiedzi na pytanie, po prostu używamy znaku zapytania.

System rozpoznaje też cudzysłowy, dzięki temu możemy cytować inne źródła lub podawać dokładne frazy, które chcielibyśmy użyć w tekście. Na przykład, jeśli chcesz napisać opowiadanie o Harrym Potterze, możesz użyć cudzysłowów, aby wprowadzić nazwy postaci lub miejsc z książek.

Przy formułowaniu zapytań można używać nawiasów, aby podawać dodatkowe informacje lub instrukcje dla ChatGPT. Na przykład, jeśli zamierzamy napisać wiersz o miłości, można użyć nawiasów, aby podać liczbę zwrotek lub rymy.

Podsumowanie

ChatGPT jest modelem językowym opartym na sieciach neuronowych, który został wytrenowany na ogromnym zbiorze danych tekstowych z różnych źródeł, takich jak książki, artykuły, wiadomości, blogi, fora internetowe i inne. Narzędzie to potrafi generować tekst na podstawie podanych słów kluczowych, tematu lub kontekstu rozmowy. System może także odpowiadać na pytania, tworzyć treści kreatywne, takie jak wiersze, opowiadania czy piosenki, a nawet parodiować znane osobistości lub style pisania.

Jedną z głównych zalet ChatGPT jest jego zdolność do tworzenia płynnych i spójnych dialogów z użytkownikiem. Potrafi dostosować się do tonu, nastroju i celu rozmowy, a także wykazać się humorem, empatią i zainteresowaniem. Tym samym może być użytecznym narzędziem do nauki języków obcych, rozrywki, edukacji czy biznesu.

Jednak ChatGPT nie jest doskonały i ma wiele wad oraz ograniczeń. Przede wszystkim nie zawsze generuje poprawne i wiarygodne informacje. Dla wielu może to być szok, ale system ten może popełniać błędy gramatyczne, ortograficzne lub logiczne, a także podawać fałszywe lub sprzeczne fakty. Trzeba podkreślić, że na razie system ten wbrew nazwie „sztuczna inteligencja” nie ma własnej wiedzy ani świadomości, a jedynie (choć w sposób zaawansowany) bazuje na danych, na których został wytrenowany. Dlatego użytkownik nie powinien polegać na ChatGPT jako źródle prawdy lub wiedzy ostatecznej, rozstrzygającej. Warto go jednak znać, gdyż tego typu usługi są i będą przez najbliższe lata intensywnie rozwijane i będziemy się na nie natykać w wielu miejscach.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane