Dual SIM to zaprojektowane kilka lat temu przez inżynierów rozwiÄ…zanie, które pozwala na korzystanie w jednym telefonie z dwóch osobnych kart SIM, a co za tym idzie posiadanie w jednym urzÄ…dzeniu dwóch niezależnych linii telefonicznych. Najbardziej skorzystajÄ… z na nim osoby, które muszÄ… mieć dostÄ™p do dwóch linii telefonicznych, jednak nie chcÄ… posiadać kilku smartfonów lub co chwilÄ™ zmieniać kart w jednym telefonie.
Do czego przyda siÄ™ Dual SIM?
To rozwiÄ…zanie bardzo przydatne na przykÅ‚ad wtedy, gdy posiadamy osobne numery prywatny i sÅ‚użbowy i nie chcemy nosić ze sobÄ… kilku telefonów komórkowych. Mamy wtedy pewność, że żadne ważne poÅ‚Ä…czenie nas nie ominie.
Może siÄ™ też przydać osobom, które mieszkajÄ… na obszarze, w którym nie wszystkie sieci komórkowe majÄ… idealny zasiÄ™g — wówczas można Å‚atwiej przeÅ‚Ä…czać siÄ™ miÄ™dzy różnymi operatorami bez zmiany karty wewnÄ…trz telefonu.
Z telefonów z Dual SIM chÄ™tnie korzystajÄ… też osoby, które czÄ™sto wyjeżdżajÄ… za granicÄ™. Pozwala to korzystać z telefonu bez zmiany karty także po wyjeździe poza obszar UE. W jednym z gniazd telefonu można przecież zainstalować kartÄ™ lokalnego operatora telekomunikacyjnego. Najczęściej wychodzi to znacznie taniej niż korzystanie z roamingu.
Posiadanie smartfona z Dual SIM sprawdza siÄ™ także wtedy, kiedy chcemy korzystać z dwóch abonamentów w jednym telefonie. Jeden na rozmowy, drugi na przykÅ‚ad na Internet. Pozwala to też Å‚atwo przetestować możliwoÅ›ci konkretnego operatora, zanim zdecydujemy siÄ™ na peÅ‚ne przejÅ›cie na jego usÅ‚ugi, bez ryzyka, że na jakimÅ› obszarze zostaniemy bez zasiÄ™gu sieci.
Dual SIM – jak to wyglÄ…da w praktyce?
Choć kiedyÅ› Dual Sim byÅ‚o domenÄ… jedynie najdroższych smartfonów i to do tego specjalnie oznaczonych, teraz praktycznie każdy ma możliwość zamontowania kilku kart SIM. Z reguÅ‚y jest to gniazdo na dwie karty typu nano SIM, o rozmiarach 12,3 × 8,8 mm. WystÄ™pujÄ… one jako podwójne, czyli po dwóch stronach kieszonki, jedno za drugim w wyjmowanej kieszonce lub uÅ‚ożone obok siebie, ewentualnie jako dwa caÅ‚kowicie osobne gniazda. W smartfonach starego typu znajdziemy jeszcze gniazda innych typów, np. micro SIM lub rozwiÄ…zanie hybrydowe, które pozwala zamontować dwie karty SIM albo jednÄ… SIM i jednÄ… kartÄ™ pamiÄ™ci w miejscu na drugÄ… kartÄ™ operatora sieci.
Nieco inaczej kwestiÄ™ tÄ™ rozwiÄ…zano w najnowszych iPhone’ach (i kilku innych flagowych telefonach), które także obsÅ‚ugujÄ… Dual SIM — odbywa siÄ™ to poprzez wirtualnÄ… kartÄ™ eSIM. Nie ma tam fizycznego gniazda na kartÄ™, nie potrzebujÄ… one zatem maÅ‚ego kawaÅ‚ka plastiku z chipem niezbÄ™dnego w wiÄ™kszoÅ›ci innych modeli. W tych telefonach poÅ‚Ä…czenie z operatorem jest kwestiÄ… cyfrowego zapisu wewnÄ…trz urzÄ…dzenia. SÄ… też modele mieszane, które posiadajÄ… zarówno gniazda eSIM jak i nano SIM.
Jak działa Dual SIM?
W tym momencie sÄ… trzy technologie Dual SIM obecne w telefonach na rynku. Dwie pierwsze stosowane w wiÄ™kszoÅ›ci nowych telefonów dostÄ™pnych w sklepach, trzecia byÅ‚a powszechniej stosowana kiedyÅ›, obecnie praktycznie już nie wystÄ™puje.
Aktywny Dual SIM – tego typu rozwiÄ…zanie znajdziemy w najdroższych nowych smartfonach, kosztujÄ…cych zwykle grubo powyżej 1,5 tys. zÅ‚otych (choć sÄ… wyjÄ…tki). UrzÄ…dzenia te charakteryzujÄ… siÄ™ tym, że majÄ… dwie osobne anteny do Å‚Ä…cznoÅ›ci z sieciÄ… komórkowÄ…, każda z nich jest przyporzÄ…dkowana do oddzielnej karty SIM i sÄ… one aktywne przez caÅ‚y czas. Kiedy prowadzimy rozmowÄ™ na jednym numerze, a ktoÅ› inny dzwoni na drugi numer, posiadacz telefonu może zawiesić to pierwsze poÅ‚Ä…czenie i odebrać poÅ‚Ä…czenie przychodzÄ…ce na drugi numer.
Stand-by Dual SIM – jest to dużo prostsze technicznie rozwiÄ…zanie (i dlatego najpopularniejsze), z tego wzglÄ™du jest spotykane gÅ‚ównie w budżetowych telefonach Dual SIM. W smartfonie znajduje siÄ™ jedna, wspólna antena przeznaczona do obsÅ‚ugi obu kart – dziaÅ‚a to na takiej zasadzie, że w chwili, gdy przychodzi poÅ‚Ä…czenie na jeden z numerów drugi, zostaje na ten czas zdezaktywowany.
KiedyÅ› stosowano też pasywny Dual SIM – w telefonie znajdowaÅ‚y siÄ™ co prawda dwie karty SIM, jednak w danym momencie można byÅ‚o użytkować tylko jeden numer. JeÅ›li chcieliÅ›my przeÅ‚Ä…czyć na drugi, trzeba byÅ‚o to zrobić rÄ™cznie w ustawieniach telefonu. W telefonach firmy Microsoft stosowano też rozwiÄ…zanie o nazwie dual SIM Smart. PolegaÅ‚o ono na tym, że jeÅ›li w trakcie rozmowy zadzwoniÅ‚ do nas ktoÅ› na drugiej linii, to jego poÅ‚Ä…czenie byÅ‚o automatycznie przekierowywane na pierwszÄ… liniÄ™ (dzwoniÄ…cy nie sÅ‚yszaÅ‚ sygnaÅ‚u wyÅ‚Ä…czonego telefonu, a sygnaÅ‚ zajÄ™toÅ›ci).
RozwiÄ…zania alternatywne
Co ciekawe z rozwiÄ…zaÅ„ Dual SIM mogÄ… skorzystać także użytkownicy niektórych telefonów, które formalnie nie speÅ‚niajÄ… wymogów tej technologii, ale z jakichÅ› powodów tego potrzebujÄ…. W tym celu należy użyć urzÄ…dzenia zewnÄ™trznego, którym jest adapter Dual SIM. Zastosowanie takiego adaptera wymaga jednak sporej wiedzy technicznej i pewnych umiejÄ™tnoÅ›ci manualnych. Adaptery takie wymagajÄ… bowiem czÄ™sto przyciÄ™cia kart (jest w nich miejsce na same chipy) i nie pozostajÄ… też bez wpÅ‚ywu na wyglÄ…d caÅ‚ego smartfona, gdyż druga karta czÄ™sto jest montowana na zewnÄ…trz telefonu.
Czy Dual SIM ma wady?
Choć Dual SIM jest rozwiÄ…zaniem, które daje smartfonowi kilka nowych i przydatnych możliwoÅ›ci, warto pamiÄ™tać, że nie jest ono pozbawione wad. Najbardziej dotkliwÄ… jest szybszy drenaż baterii, kiedy korzystamy z dwóch kart naraz. Tego niestety nie da siÄ™ uniknąć, ponieważ dwa systemy równoczeÅ›nie dziaÅ‚ajÄ…cych anten, muszÄ… zużywać wiÄ™cej energii.
InnÄ… wadÄ… spotykanÄ… jedynie w telefonach hybrydowych jest to, że mamy do wyboru albo korzystanie z dwóch linii telefonicznych, albo z jednej karty SIM i jednej karty pamiÄ™ci. Nie siÄ™ natomiast korzystać z dwóch kart SIM i karty pamiÄ™ci naraz. Generalnie jednak zalety Dual SIM z pewnoÅ›ciÄ… górujÄ… nad jego wadami. Warto też oczywiÅ›cie zdawać sobie sprawÄ™ z tego, że w telefonach obsÅ‚ugujÄ…cych dwie linie telefoniczne, zawsze można korzystać tylko z jednej karty, drugi slot pozostaje wówczas pusty.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE