Środa , 24 Kwiecień 2024

Zabezpieczenie smartfona przed niepowołanym dostępem. Która metoda jest najlepsza?

   28.11.2023
Smartfon to nie tylko przydatny elektroniczny gadżet i nasze okno na świat. To także urządzenie, na którym przechowujemy wiele wrażliwych danych – od kontaktów, po najbardziej osobiste wiadomości i fotografie. Jeśli nieodpowiednio go zabezpieczymy, może on wpaść w niepowołane ręce, a znajdujące się na nim pliki wykorzystane w szkodliwy dla prawowitego użytkownika sposób. Jak się przed tym uchronić?
Kod PIN a może odcisk palca? Przeglądamy wbudowane zabezpieczenia w smartfonach. Fot. Unsplash

Smartfon to także nośnik danych

Telefon w życiu wiÄ™kszoÅ›ci z nas peÅ‚ni dziÅ› rolÄ™ ważniejszÄ… niż komputer. To na smartfonie przetrzymujemy czÄ™sto bardzo ważne dokumenty, mamy zapisane osobiste materiaÅ‚y – zdjÄ™cia, adresy, w skrzynkach pocztowych i SMS znajdujÄ… siÄ™ poufne wiadomoÅ›ci.

Można by godzinami wyliczać, do czego jeszcze dostÄ™p mogÅ‚aby uzyskać niepowoÅ‚ana osoba, gdyby wpadÅ‚ jej w rÄ™ce nasz telefon. Przecież najczęściej z użyciem tego wÅ‚aÅ›nie gadżetu logujemy siÄ™ do serwisów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, aplikacji bankowych, zwykle mamy tam też zapisane hasÅ‚a, co w sytuacji kradzieży odblokowanego urzÄ…dzenia czyni nas w zasadzie bezbronnymi.

Niestety spora część z nas nadal nie używa żadnych zabezpieczeÅ„ logowania na swoich urzÄ…dzeniach. Nie chce siÄ™ nam wpisywać kÅ‚opotliwych kodów, zdajemy siÄ™ na szczęście i dobry los. Tymczasem ochrona wÅ‚asnego telefonu to przede wszystkim dbaÅ‚ość o wÅ‚asnÄ… prywatność i pieniÄ…dze, a sposobów na zapewnienie bezpieczeÅ„stwa smartfona jest wiele i wiÄ™kszość z nich bardzo przyjazna użytkownikom.

Zabezpieczenia smartfona

Smartfony posiadajÄ… szereg różnych zabezpieczeÅ„ chroniÄ…cych przed niepowoÅ‚anym dostÄ™pem

Zabezpieczenia wbudowane w telefon

W zasadzie wszystkie dostÄ™pne na rynku smartfony majÄ… wbudowane opcje zabezpieczeÅ„ umiejÄ…ce uchronić urzÄ…dzenie przed dostÄ™pem osób niepowoÅ‚anych.  Część zabezpieczeÅ„ posiadajÄ… wszystkie – np. możliwość ustanowienia PIN-u, inne takie jak rozpoznawanie twarzy posiadajÄ… tylko modele bardziej zaawansowane.

Kod PIN

Kod PIN

Kod PIN — Å‚atwe i zwykle skuteczne zabezpieczenie smartfona

Zdecydowanie najpopularniejsze i najstarsze zabezpieczenie. WystÄ™puje w dwóch osobnych wariantach (mogÄ…cych funkcjonować równolegle). Jako zabezpieczenie karty SIM, zapisane na samej karcie. Bez podania tego kodu po prostu nie bÄ™dziemy mogli skorzystać z telefonu po wÅ‚Ä…czeniu. Druga wersja to kod przypominajÄ…cy PIN, sÅ‚użący do odblokowywania ekranu po jego wygaÅ›niÄ™ciu, ustawiany w samym smartfonie.

Pierwsze z tych zabezpieczeÅ„ (PIN na karcie SIM) niestety Å‚atwo obejść. Wystarczy, że osoba, która wejdzie w posiadanie naszego telefonu, wyjmie starÄ… kartÄ™ SIM i zastÄ…pi jÄ… nowÄ….

Niektóre smartfony dziaÅ‚ajÄ… też zresztÄ… (w zakresie pozwalajÄ…cym uzyskać dostÄ™p do plików) także i bez karty SIM. Po takiej podmianie nowy "użytkownik" straci co prawda dostÄ™p do kontaktów zapisanych na karcie operatora oraz możliwość wykonywania poÅ‚Ä…czeÅ„, ale wszystkie inne dane z telefonu stanÄ… przed nim otworem.

Z pomocÄ… przychodzi tu drugi, ustawiany już w samym telefonie kod, którym odblokowujemy urzÄ…dzenie po wygaszeniu siÄ™ ekranu. Warto takie zabezpieczenie ustawić, gdyż daje znacznie wiÄ™kszy poziom bezpieczeÅ„stwa. Nawet jeÅ›li komuÅ› uda siÄ™ uzyskać dostÄ™p do telefonu, to szybko go straci, gdyż wiÄ™kszość kluczowych operacji bÄ™dzie wymagać użycia tego kodu.

By PIN byÅ‚ skuteczny, nie powinien skÅ‚adać siÄ™ z takich samych cyfr, a zastosowana kombinacja nie powinna być Å‚atwa do odgadniÄ™cia, co wyklucza np. 1234. Nie sÄ… też dobrym pomysÅ‚em, chociażby cyfry z daty urodzenia, zemÅ›ci siÄ™ to zwÅ‚aszcza wtedy, gdy w posiadanie telefonu wejdzie osoba, która nas zna.

Wzór odblokowujÄ…cy

Wiele smartfonów ma bardzo ciekawÄ… funkcjÄ™ pozwalajÄ…cÄ… na zastosowanie rysowanego palcem wzoru odblokowujÄ…cego ekran. Może to być, chociażby wykonana na ekranie figura geometryczna lub „szlaczek” - mamy tam peÅ‚nÄ… dowolność pod warunkiem wykorzystania siatki punktów. By jednak tego typu zabezpieczenie byÅ‚o skuteczne, trzeba siÄ™ dostosować do prostych wskazówek.

W jednym z krajów skandynawskich przeprowadzono nawet na ten temat specjalne badanie, które wykazaÅ‚o, że duża część użytkowników smartfonów zaczyna kreÅ›lenie odblokowujÄ…cego wzoru  z tego samego miejsca ekranu – lewego górnego rogu, a figury sÄ… tak proste, że z Å‚atwoÅ›ciÄ… – chociażby patrzÄ…c na Å›lady palców na ekranie, można je rozpoznać i w efekcie odblokować smartfon. JeÅ›li wiÄ™c już korzystamy z tego rodzaju zabezpieczenia, koniecznie trzeba wymyÅ›lić coÅ› niestandardowego (odpadajÄ… zatem trójkÄ…ty, czy kwadraty), a samo kreÅ›lenie wzoru zawsze należy zaczynać od Å›rodka ekranu.

Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych

Czytniki linii papilarnych — najpopularniejsze i bezpieczne zabezpieczenie smartfona

W tym momencie to zdecydowanie najlepsze i najszybciej dziaÅ‚ajÄ…ce zabezpieczenie w telefonie. Część użytkowników zraziÅ‚a siÄ™ do niego kilka lat temu, kiedy ta ówczesna „nowinka” nie dziaÅ‚aÅ‚a jeszcze zbyt dobrze – palec do czytnika trzeba byÅ‚o przykÅ‚adać na dÅ‚ugo, czÄ™sto kilka razy, zanim sensor odpowiednio zidentyfikowaÅ‚ i zaakceptowaÅ‚ wzór.

DziÅ› metodÄ™ tÄ™ producenci smartfonów w zasadzie doprowadzili do perfekcji – by sensor zadziaÅ‚aÅ‚, wystarczy wrÄ™cz omskniÄ™cie siÄ™ palca po czujniku, a ekran odblokowywany jest natychmiast. CzÄ™sto szybciej niż byÅ›my wykonywali standardowy, odkrywajÄ…cy gest palcem po ekranie. ZmieniÅ‚y siÄ™ też same sensory. Prócz dedykowanych powierzchni styku z tyÅ‚u obudowy, lokowanych najczęściej pod aparatem foto, pojawiÅ‚y siÄ™ też optyczne czujniki na bokach, a nawet teraz dominacjÄ™ zdobywa technologia ultradźwiÄ™kowa, w której czujnik znajduje siÄ™ pod taflÄ… ekranu i w ogóle go nie widać.

Czytniki linii papilarnych to element w coraz powszechniej stosowanej na Å›wiecie biometrii. Warto skonfigurować tÄ™ funkcjÄ™, gdyż zapewnia ona niemal 100% bezpieczeÅ„stwo, a pozwala też na Å‚atwe korzystanie z szeregu innych funkcji, z bankowoÅ›ciÄ… internetowÄ… czy systemami pÅ‚atnoÅ›ci bezgotówkowych w telefonie na czele. Na rynku znajdziemy też wiele aplikacji, do których logować można siÄ™ za pomocÄ… dotkniÄ™cia czujnika palcem, co zabezpiecza nas jeszcze dodatkowo.

Sama konfiguracja sensora linii papilarnych jest niezwykle prosta, wystarczy zgodnie z instrukcjami telefonu przez chwilÄ™ (pod różnymi kÄ…tami) dotykać czujnika i gotowe.

O czym wielu, nawet korzystajÄ…cych z tej funkcji użytkowników zapomina, smartfony pozwalajÄ… na zapisanie w pamiÄ™ci sensora profilu wiÄ™cej niż jednego palca. Pozwala to na Å‚atwe, oburÄ™czne korzystanie z urzÄ…dzenia.

W wielu telefonach ustanowienie kodu z linii papilarnych obliguje także do zaÅ‚ożenia kodu PIN. Taki kod musimy podać raz na kilkadziesiÄ…t logowaÅ„ za pomocÄ… palca, lub gdy zostanie podjÄ™tych wiele nieudanych prób logowania, na przykÅ‚ad jeÅ›li przypadkowo dotykaliÅ›my czujnika gdy telefon byÅ‚ w kieszeni.

Rozpoznawanie twarzy

Face ID

Za rozpoznawanie twarzy w iPhone'ach odpowiada caÅ‚y zestaw czujników

To z kolei bardzo futurystyczne rozwiÄ…zanie, które jako pierwsze zadebiutowaÅ‚o w iPhone’ach od Apple, stajÄ…c siÄ™ tam z miejsca gÅ‚ównym zabezpieczeniem.

Chyba każdy miłośnik kina S-F widział w ulubionych filmach odblokowywanie drzwi czy urządzeń elektronicznych za pomocą twarzy, Apple zdecydowało się już kilka lat temu (w iPhone X) na zastosowanie podobnego rozwiązania w swoich urządzeniach i to właśnie w nich, do chwili obecnej jest to technologia najbardziej dopracowana.

Nie jest to jednak zwykÅ‚e porównywanie wyglÄ…du twarzy, które można by oszukać pokazaniem zwykÅ‚ego zdjÄ™cia. Specjalnie zaprogramowana i dostosowana kamera wraz z emiterem podczerwieni bada bowiem tam nie tyle samÄ… facjatÄ™, ile analizuje ksztaÅ‚t twarzy i gÅ‚owy, tworzÄ…c jej wirtualnÄ… mapÄ™.

WiÄ™kszość z tego typu czujników jest w stanie rozpoznać konkretnÄ… osobÄ™ nawet po zmianie koloru wÅ‚osów, w okularach czy z zarostem.

Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich smartfonach system rozpoznawania twarzy jest tak rozbudowany, jak w urządzeniach Apple, stąd też nie są to rozwiązanie gwarantujące pełne bezpieczeństwo.

Niektóre starsze modele Samsungów posiadaÅ‚y jeszcze inne rozwiÄ…zanie – skaner tÄ™czówki oka, ale w późniejszych modelach zrezygnowano z tego, chcÄ…c zapewnić użytkownikom wiÄ™kszy ekran (bez „brzydkiej” belki z sensorami na górze), co wymusiÅ‚o rezygnacjÄ™ z zastosowania tego skÄ…dinÄ…d bardzo ciekawego rozwiÄ…zania.

Które z tych rozwiÄ…zaÅ„ jest najlepsze?

Jak widać, jest wiele metod zabezpieczania ekranu smartfona przed niepowoÅ‚anym dostÄ™pem. Która z nich jest najlepsza? To zależy od wielu czynników, takich jak wygoda, bezpieczeÅ„stwo i szybkość odblokowania. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda metoda ma swoje zalety i wady. Oto kilka przykÅ‚adów:

Hasło jest najbardziej bezpieczną metodą, ponieważ trudno je odgadnąć lub przechwycić. Jednak wpisywanie hasła może być uciążliwe i czasochłonne, zwłaszcza jeśli jest długie i skomplikowane.

Wzór jest Å‚atwiejszy i szybszy w użyciu niż hasÅ‚o, ale też mniej bezpieczny. Można go Å‚atwo odczytać z odcisków palców na ekranie lub podpatrzeć.

Odcisk palca jest bardzo wygodny i szybki w odblokowaniu, ponieważ wystarczy przyÅ‚ożyć palec do czytnika. Jednak niektóre smartfony majÄ… czytniki umieszczone w niewygodnych miejscach lub majÄ… problemy z ich dziaÅ‚aniem. Ponadto odcisk palca może być skopiowany lub sfalsyfikowany przez zaawansowane techniki.

Rozpoznawanie twarzy jest nowoczesnÄ… i futurystycznÄ… metodÄ…, która pozwala odblokować smartfon poprzez spojrzenie na kamerÄ™. Jest to bardzo szybkie i Å‚atwe w użyciu, ale też narażone na bÅ‚Ä™dy lub oszustwa. Niektóre smartfony mogÄ… mieć trudnoÅ›ci z rozpoznawaniem twarzy w zÅ‚ym oÅ›wietleniu lub gdy użytkownik nosi okulary, lub np. wyhoduje zarost. Ponadto w wielu przypadkach można próbować oszukać system poprzez pokazanie zdjÄ™cia lub nagrania twarzy wÅ‚aÅ›ciciela.

PodsumowujÄ…c, każda metoda zabezpieczania ekranu smartfona ma swoje plusy i minusy, dlatego należy wybrać tÄ™, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i preferencjom. Nie ma idealnego rozwiÄ…zania, które pasowaÅ‚oby do każdego użytkownika i sytuacji.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane