Czwartek , 28 Marzec 2024

Najgorsze błędy, które popełniamy użytkując smartfona

   16.02.2023
Korzystając ze smartfonów, zwykle nie myślimy, że — jak każde urządzenie elektroniczne — mogą się one dość łatwo popsuć lub zostać nam skradzione, jeśli nie będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad związanych z ich bezpieczną eksploatacją. Jeżeli nawet nie ulegną szybkiemu zniszczeniu, to z wyraźnie skróci się okres ich żywotności. Oto 8 najczęstszych błędów, które popełniamy przy używaniu inteligentnego telefonu.
Błędy w użytkowaniu telefonu skracają jego żywotność. Fot. Unsplash

Nie instalujemy aktualizacji systemowych

Jednym z najczÄ™stszych bÅ‚Ä™dów przy eksploatacji smartfona jest ignorowanie pojawiajÄ…cych siÄ™ aktualizacji systemowych. W mediach co krok można znaleźć doniesienia o tym, że jakaÅ› nowa „Å‚atka” oprogramowania spowodowaÅ‚a szkody w wielu urzÄ…dzeniach. Tymczasem dotyczy to gÅ‚ównie komputerów stacjonarnych i laptopów (oraz ich systemów).

Niestety my automatycznie przenosimy to na swoje smartfony i nie instalujemy nowoÅ›ci od producentów. To bÅ‚Ä…d, gdyż w ten sposób – poza zbÄ™dnymi gadżetami lub graficznymi wodotryskami – omijajÄ… nas ważne aktualizacje bezpieczeÅ„stwa, które sÄ… kluczowe dla efektywnej i chronionej przed atakami z zewnÄ…trz pracy. Warto pamiÄ™tać, że twórcy – zarówno sprzÄ™tu, jak i oprogramowania caÅ‚y czas pracujÄ… nad jego ulepszeniem. Instalacja kolejnych aktualizacji pomaga utrzymać smartfona w dobrej kondycji technicznej.

Aktualizowanie smartfona

Instalacja aktualizacji systemowych smartfona

Stosujemy zbyt Å‚atwe PINy i wzory do odblokowywania ekranu

Przez caÅ‚y czas, kiedy używamy smartfona, powinniÅ›my pamiÄ™tać, że im jest lepiej zablokowany, tym bezpieczniej dla nas – zarówno w razie kradzieży, jak i codziennego użytkowania. Numer PIN w żadnym razie nie powinien być Å‚atwy, zawierać zestawu identycznych cyfr, albo kombinacji typu „1234”. Podobnie z odblokowywaniem ekranu za pomocÄ… figury kreÅ›lonej na ekranie. W Norwegii przeprowadzono na ten temat badania, które wykazaÅ‚y, że duża część użytkowników smartfonów zaczyna kreÅ›lenie z tego samego miejsca – lewego górnego rogu, a figury sÄ… tak proste, że z Å‚atwoÅ›ciÄ… – chociażby patrzÄ…c na Å›lady palców na ekranie, można je rozpoznać i odblokować urzÄ…dzenie. JeÅ›li już – wymyÅ›lmy coÅ› niestandardowego, a kreÅ›lenie zaczynajmy od Å›rodka ekranu.

Na telefonie instalujemy aplikacje z niesprawdzonych źródeÅ‚

Czasem bywa tak, że aplikacja, która nas interesuje, nie jest dostÄ™pna w oficjalnym sklepie, decydujemy siÄ™ wówczas na instalacjÄ™ z zewnÄ™trznego źródÅ‚a. JeÅ›li jest to strona znanego producenta, czy szanowanej firmy, która bez poÅ›redników udostÄ™pnia aplikacjÄ™ do wÅ‚asnego produktu, ryzyko zainfekowania telefonu jakimÅ› zÅ‚oÅ›liwym kodem jest niewielkie, natomiast jeÅ›li Å›ciÄ…gamy apki z przypadkowych miejsc, bez wczeÅ›niejszego sprawdzenia ich rzetelnoÅ›ci to Å›ciÄ…gamy na siebie kÅ‚opoty, gdyż mogÄ… one być noÅ›nikami wirusów lub innego zÅ‚oÅ›liwego kodu, który poczyni spustoszenia na telefonie. Warto pamiÄ™tać, że zarówno Apple, jak i Google sprawdzajÄ… pod kÄ…tem bezpieczeÅ„stwa aplikacje, które trafiajÄ… do ich sklepów. Pobieranie programów tam jest zatem znacznie bezpieczniejsze (choć nigdy w 100% bezpieczne).

Nie wykonujemy kopii zapasowej danych

W dzisiejszych czasach telefon to prawdziwy magazyn wiedzy. Tam przechowujemy nasze kalendarze, listy kontaktów (czasem budowane latami), zdjÄ™cia. JeÅ›li telefon siÄ™ zepsuje, a my wczeÅ›niej nie wykonamy kopii zapasowej danych, możemy utracić wszystkie te, ważne pliki. Najprostszym sposobem na wykonanie kopii zapasowej jest zgoda na automatycznÄ… archiwizacjÄ™ kluczowych danych przez chmurÄ™ dostawcy telefonu, np. Apple lub Google. Nie bÄ™dziemy musieli wówczas pamiÄ™tać o koniecznoÅ›ci robienia back-upu, a telefon zrobi to regularnie za nas.

Nie używamy folii ochronnych ani etui

Smartfony to urzÄ…dzenia bardzo delikatne. Praktycznie każdy upadek z wysokoÅ›ci wiÄ™kszej niż metr koÅ„czy siÄ™ rozbiciem ekranu. WiÄ™kszość z nas siÄ™ tym nie przejmuje – ale do czasu, kiedy stanie siÄ™ to wÅ‚aÅ›nie nam. Tymczasem wymiana uszkodzonego ekranu może kosztować tyle, co zakup nowego smartfona, dlatego lepiej zabezpieczyć siÄ™ zawczasu. W sprzedaży sÄ… zarówno specjalne etui, bumpery, folie ochronne na ekran, jak i szkÅ‚o hartowane do przyklejenia na przedni panel. O ile samo etui chroni przed rozbiciem ramki telefonu, tak folie i szkÅ‚o zabezpieczajÄ… ekran. Warto ich używać, gdyż dajÄ… gwarancjÄ™ bezpieczeÅ„stwa. AlternatywÄ… może być wykupienie opcji dodatkowej ochrony ekranu w momencie zakupu smartfona, co dziÅ› oferuje praktycznie każdy sklep, ale warto pamiÄ™tać, że nawet markowy pokrowiec bÄ™dzie taÅ„szy.

Folia ochronna

Prawidłowe zakładanie folii ochronnej

Nie dezinstalujemy nieużywanych aplikacji

Jeżeli smartfona używamy dÅ‚uższy czas zbiera siÄ™ na nim mnóstwo rzeczy, których już nie używamy. SÄ… to stare aplikacje, gry, pliki z grafikami, które kiedyÅ› byÅ‚y nam potrzebne, ale już dawno nie sÄ…. Warto co jakiÅ› czas sprawdzać, czy nie mamy takich „Å›mieci” i usuwać je. Zwolni to pamięć urzÄ…dzenia i zapewni mu stabilnÄ… i wydajnÄ… pracÄ™. ZwÅ‚aszcza w taÅ„szych smartfonach z mniejszym magazynem na dane warto zwracać na to uwagÄ™.

Zapominamy o wyłączaniu bluetooth i Wi-Fi

Nie wyÅ‚Ä…czamy sieci bezprzewodowych nawet wtedy, gdy z nich nie korzystamy. Niestety, o ile w przypadku Wi-Fi narażamy siÄ™ w ten sposób tylko na szybkie drenowanie baterii (urzÄ…dzenie szuka sieci), to w przypadku Bluetooth ryzykujemy też atak hakerski. Sieci Bluetooth, zwÅ‚aszcza te starszej generacji sÄ… podatne na ataki zewnÄ™trzne, w wyniku których cyberprzestÄ™pcy mogÄ… nawet przejąć kontrolÄ™ nad naszym smartfonem. WyjÅ›ciem poÅ‚owicznym jest skonfigurowanie naszego telefonu tak, by byÅ‚ on niewidoczny dla innych sieci tego typu, ale najbezpieczniej bÄ™dzie, jeÅ›li po prostu wyÅ‚Ä…czymy Bluetooth wtedy, gdy z niego nie korzystamy.

Źle ładujemy baterię

Stare poradniki dotyczÄ…ce Å‚adowania baterii smartfona zalecaÅ‚y, by bateriÄ™ Å‚adować rzadko, czekać aż siÄ™ caÅ‚kowicie rozÅ‚aduje i potem Å‚adować do 100%. DziÅ›, nowoczesne baterie Å‚adujemy zupeÅ‚nie inaczej – telefon można podÅ‚Ä…czać do Å‚adowarki (polecane sÄ… te firmowe, dostarczone z urzÄ…dzeniem) czÄ™sto i na krótko. Najlepiej Å‚adowanie baterii zaczynać w momencie, gdy telefon informuje nas, że poziom jej naÅ‚adowania oscyluje wokóÅ‚ 20%. Nie trzeba też doÅ‚adowywać do 100%, wystarczy 80-90%, co zapewni akumulatorowi dÅ‚uższÄ… żywotność. Dzisiejsze baterie smartfonów nie majÄ… już „efektu pamiÄ™ci”, który powodowaÅ‚, że kiedyÅ› należaÅ‚o je Å‚adować od 0 do 100%, by nie zmniejszać ich pojemnoÅ›ci. Teraz dla akumulatora o wiele gorsze jest np. przegrzewanie, dlatego podczas Å‚adowania nie przykrywajmy smartfona żadnymi materiaÅ‚ami, nie róbmy tego w Å‚óżku, przed snem, a tym bardziej nie zostawiajmy smartfona podpiÄ™tego do sieci na noc. Co prawda wiÄ™kszość urzÄ…dzeÅ„ ma specjalne zabezpieczenia na taki wypadek (gdy naÅ‚adowanie akumulatora dojdzie do 100%, odcinajÄ… zasilanie), ale potem gdy bateria naturalnie siÄ™ rozÅ‚aduje, telefon zaczyna siÄ™ doÅ‚adowywać, co podnosi jego temperaturÄ™ – a tego chcemy uniknąć.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane