Wnętrze każdego samochodu z czasem traci na swojej świeżości. Zwłaszcza po zimie, kiedy rzadko otwieramy okna i wietrzymy wnętrze. Prawie nikt nie ma czasu, by regularnie odstawiać auto na profesjonalne czyszczenie tapicerki czy układu klimatyzacyjnego, dlatego z w trakcie lat użytkowania pokrowce foteli oraz podsufitka czy sama klimatyzacja przechodzą różnymi nieprzyjemnymi zapachami – tytoniu, fastfoodów, przewożonych w bagażniku źle pachnących przedmiotów. Zdarza się, że do wnętrza wsiadamy prosto z deszczu, a wnikająca w kanapy i wykładziny wilgoć staje się pożywką dla rozwoju bakterii i grzybów.
Chcąc zadbać o świeżość i sterylność intensywnie używanego wnętrza, mamy dwa sposoby – albo odstawić auto na kosztowną dezynfekcję i czyszczenie tapicerki, albo kupić sobie przenośny ozonator, którym to samo, równie skutecznie a przy tym taniej zrobimy sami.
Czym jest ozonator?
Ozonator samochodowy to niewielkie (zwykle mniejsze od akumulatora) urządzenie, które z powietrza wyłapuje tlen dwuatomowy i tworzy ozon, czyli trójatomową odmianę tego pierwiastka. Jest to cząsteczka o bardzo silnych właściwościach odkażających i dezynfekujących. Jeszcze do niedawna wykorzystywana była głównie w dużych zakładach przemysłowych przy różnorodnych procesach chemicznych, dziś wykorzystuje się ją na przykład do dezynfekcji wody, produktów spożywczych w czasie ich obróbki i produkcji. Obecnie sprzęt ten jest na tyle zminiaturyzowany, że można było wyprodukować poręczne urządzenia przeznaczone do użycia ich w samochodach.
Ozonator w aucie. Do czego?
Jak już wspomniałem, ozonator produkuje ozon i wydmuchuje go – przez rurkę na zewnątrz. Jeśli wstawimy taki ozonator do auta, uruchomimy go (przy zamkniętych drzwiach i oknach), jesteśmy w stanie uzyskać piorunujący efekt odświeżający i dezynfekujący. Na ogół ozonator powietrza najlepiej sprawdza się do:
- Usuwania uporczywych brzydkich zapachów z wnętrza samochodu. Ozon usunie zarówno wtarty w tapicerkę zapach tytoniu, ale też odór benzyny, olejów itp.
- Dezynfekowania. Ozon ma silne właściwości bakteriobójcze. W trakcie procesu ozonowania we wnętrzu samochodu zabita zostanie większość bakterii i drobnoustrojów.
- Bardzo pożyteczną właściwością ozonowania jest efekt grzybobójczy. Już pojedyncza sesja z ozonatorem da znakomity efekt, usuwając większość zarodników grzybów z podłogi i tapicerki.
- Za pomocą ozonatora odkazimy i zdezynfekujemy klimatyzację, usuniemy z niej zarówno szkodliwe grzyby, jak i pleśń tak samo skutecznie, jak wyspecjalizowany serwis, ale za znacznie mniejsze pieniądze.
Ozonator polskiej produkcji — Gandel Tri-Tlen 20. Cena ok. 600 zł
By dobrze zdezynfekować i odświeżyć wnętrze samochodu należy wstawić ozonator do środka (najlepiej na przednie siedzenie, im wyżej, tym lepiej) i włączyć na 30 do 60 minut. Są też takie ozonatory, które ustawia się na zewnątrz auta, a ozon wtłacza specjalną rurą do środka. Kabel zasilający można wyprowadzić przez okno (należy je w tym celu uchylić na minimum). Powstałą szparę można zabezpieczyć lekko przylepnym plastrem (ale nie jest to konieczne).
Jeśli natomiast chcemy zdezynfekować także instalację klimatyzacyjną, w trakcie procesu należy też włączyć silnik auta i samą klimatyzację. Jeśli ozonator posiada rurkę, warto ją włożyć na czas procesu do kratki wentylacyjnej. W trakcie cyklu termostat ustawiamy na minimalną możliwą temperaturę, aktywujemy też wewnętrzny obieg powietrza. Taki proces powinien trwać minimum 30 do 60 minut.
W trakcie ozonowania w samochodzie nie może nikt przebywać, gdyż zarówno dla człowieka, jak i zwierząt jest to gaz toksyczny i drażniący (na szczęście nie od razu i dopiero w bardzo dużych ilościach). Po zakończeniu całego procesu dezynfekcji należy samochód dokładnie wywietrzyć, zanim znów nim gdziekolwiek pojedziemy.
Także polskiej produkcji Generator ozonu P10. Cena ok. 1400 zł
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ozonatora?
Podstawowym parametrem każdego ozonatora jest wydajność. Zalecana minimalna wydajność ozonatora do auta to 10 g/h, jeśli natomiast będziemy chcieli używać go także do większych powierzchni (np. w domu), przyda się urządzenie wydajności co najmniej 20-30 g/h, które z łatwością oczyści pomieszczenie o wielkości przekraczającej 15-20 m2.
- Programator czasowy. Jest to funkcja, która w tym przypadku bardzo się przydaje. Są modele, które umożliwiają ustawienie zarówno czasu pracy, jak i
- Wyposażenie dodatkowe. Są w sklepach ozonatory posiadające wtyczkę zasilania z przejściówką do gniazdka samochodowej zapalniczki a nawet USB. Tego typu sprzęt jest wręcz idealny do auta, gdyż w czasie cyklu dezynfekcji będzie można szczelnie zamknąć okna.
- Funkcjonalność. Warto mieć świadomość, że dobry ozonator posłuży nam nie tylko do odświeżania auta, ale może mieć cały szereg innych bardzo ciekawych i przydatnych zastosowań w tym domowych i firmowych. Do najważniejszych należą dezynfekcja powietrza, ścian, pościeli, ubrań w domu oraz biurze. Za pomocą ozonatora zdezynfekujemy też warzywa oraz owoce, a także wiele innych produktów spożywczych.
Często zastanawiamy się, dlaczego warzywa czy owoce na półkach sklepowych są w stanie świeże przeleżeć kilka dni bez szwanku, a po przyniesieniu do domu natychmiast więdną i gniją. Otóż właśnie w sklepach są odkażane ozonem, co usuwa z ich powierzchni wszelkie zarodniki grzybów oraz bakterie. Nie jest to żadna szkodliwa chemia, o ile później zostaną dobrze umyte.
Z pomocą ozonatora odkazimy i wyeliminujemy brzydkie zapachy z wielu przedmiotów także z butów, urządzeń do ćwiczeń fizycznych (zarówno tych domowych, jak i na siłowni), odkazimy domową pralkę, zmywarkę, a nawet lodówkę.
Ozonator samochodowy Werther Wo 1012. Cena ok. 1000 zł
Czy ozonowanie jest bezpieczne?
Tak, o ile będziemy się stosować do instrukcji użytkownika, a w trakcie procesu ozonowania nie będziemy przebywać we wnętrzu oczyszczanego auta (lub innego dezynfekowanego pomieszczenia).
Warto mieć świadomość, że ozon występuje naturalnie w atmosferze Ziemi. Jego stężenie zaczyna być bardzo szkodliwe dla człowieka dopiero po przekroczeniu określonych wartości i długiej ekspozycji. Nawet wejście do pomieszczenia po ozonowaniu nam nie zaszkodzi, o ile w miarę szybko otworzymy okna i je przewietrzymy. Trzeba wiedzieć, że przenośne, samochodowe lub domowe ozonatory nie mają aż tak dużej wydajności, jak te przemysłowe, stąd w krótkim czasie, przez jaki są przez nas używane, nie są w stanie wytworzyć stężeń ozonu realnie groźnych dla człowieka.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (25) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE