Środa , 25 Listopad 2020

Koniec wolnej amerykanki na rynku dronów

Od 31 grudnia 2020 wejdzie w życie nowe prawo unijne, które nałoży na posiadaczy dronów obowiązek ich rejestracji. Wszystkiemu winna lawinowo rosnąca popularność tych urządzeń, których nad naszymi głowami może już w Polsce latać ponad 250 tysięcy
Drony rekreacyjne są coraz popularniejsze

Rosnąca popularność dronów niesie za sobą szereg kwestii do rozwikłania, z których najważniejszą wydaje się prawo do ochrony prywatności, danych osobowych i wizerunku innych osób. W tym celu opracowano zestaw nowych przepisów, które tworzą spis osób posiadających drony zdolne do rejestrowania materiałów wideo (a także innych, bywa że wrażliwych danych).

Rejestracja dronów: nowe przepisy wejdą w życie od 31 grudnia 2020

Oznacza to, ze większość posiadaczy tego typu urządzeń (kamerę ma w zasadzie każdy dron) będzie musiała zarejestrować swoje maszyny w stworzonym do tego celu rejestrze. Pierwotnie nowe regulacje miały wejść w życie już w lipcu, ale finalna data początku uch obowiązywania została przesunięta na ostatni dzień tego roku.

Według nowych przepisów utworzony zostanie spis osób i instytucji posiadających drony, które wyposażone są m.in. w urządzenia do rejestracji danych (czyli kamery). Znajdą się tam zarówno dane identyfikujące same drony, jak ich właścicieli. Rekordy te będą obowiązkowo przechowywane przez okres przynajmniej 3 lat przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Spis ma dać urzędnikom możliwość dokładnej identyfikacji użytkowników przestrzeni powietrznej i w efekcie zapewnienie bezpieczeństwa lotów oraz nadzoru nad nimi. Podobne rozwiązania nie są nowością - funkcjonują już zresztą w USA.

Każdy dron o wadze ponad 250 g będzie musiał być zarejestrowany

Regulacją nie będą objęte wszystkie drony. Wyłączone mają być np. te, które w myśl przepisów są zabawkami, czyli ważą mniej niż 250 g, nie mają rejestratora danych i operują jedynie w zasięgu wzroku osoby, która nimi steruje. Nie mogą też być szybsze niż 19 m/s.

Inną ważną regulacją dotyczącą dronów, wchodzącą niejako przy okazji jest zarzucenie starego podziału na loty sportowe, rekreacyjne oraz pozostałe. Pojawią się za to nowe kategorie lotów: otwarte, szczególne i certyfikowane. Klasyfikacja do poszczególnych kategorii będzie zależeć od wielu czynników, na przykład wieku użytkowników, ich kwalifikacji a także ciężaru samego drona. Chętni do prowadzenia lotów otwartych będą musieli przejść kurs (online) i zdać odpowiedni test.

Źródło: Newseria

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane