Sobota , 28 Listopad 2020

Unia Europejska zmusi Apple do otwarcia iPhone’ów na inne systemy płatności niż Apple Pay?

Amerykański gigant od wielu lat zmaga się z ostrą krytyką za rozmyślne blokowanie funkcji NFC w swoich telefonach i ograniczanie jej do Apple Pay. Tymczasem UE chce wprowadzić nowe przepisy, które zmuszą firmę do zezwolenia na implementację alternatywnych usług płatniczych na jej urządzeniach.
Apple niechętnie otwiera się na usługi firm trzecich. Fot. Apple

Od dawna mówi się w branży, że Apple kiedyś w końcu rozszerzy funkcjonalność NFC na iPhone'a i Apple Watch i pozwoli na korzystanie z innych systemów płatności niż swój własny. Dotychczas jednak pozostawało to w sferze dyskusji. Teraz pojawiła się szansa na realną zmianę.

Nowe prawo UE zmusi Apple do otwarcia usług?

W zeszłym roku Niemcy ustanowiły precedens, wprowadzając prawo, które nakazuje Apple otwarcie interfejsu NFC w swoich urządzeniach na konkurencyjne usługi płatnicze. Niedawno Komisja Europejska opracowała podobne przepisy, które miałyby obowiązywać w 27 krajach członkowskich i tym samym zmusić giganta z Cupertino do otwarcia się na usługi konkurencji.

Serwis Bloomberg, dotarł nawet do informacji, że nowe zasady mają zostać ujawnione wraz z kilkoma innymi propozycjami w tym tygodniu i są częścią szerszej strategii polityki cyfrowej UE, która ma zostać wprowadzona w najbliższym czasie.

Komisja Europejska na razie formalnie nie wspomina konkretnie o Apple, ale firma już jest kontrolowana pod kątem potencjalnie sprzecznych z zasadą wolnej konkurencji regulaminów App Store i właśnie Apple Pay.

Tymczasem samo Apple twierdzi, że ogranicza dostęp do NFC jedynie ze względów bezpieczeństwa, oraz w celu zapewnienia maksymalnej przyjazności całego systemu dla końcowego użytkownika. UE zdaje się to jednak nie przekonywać.

Czas do 2022

Według informacji płynących z Brukseli, Apple ma dostać czas do 2022 roku, by samodzielnie wprowadzić zmiany i otworzyć usługę. Jeśli tego nie zrobi, zostaną wprowadzone przepisy, które to na gigancie wymuszą.

Źródło: Bloomberg

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane