Sobota , 20 Kwiecień 2024

UE szykuje przepisy, które zakażą instalacji bloatware na urządzeniach sprzedawanych w Europie?

   02.10.2020
Kupując komputer, smartfona czy telewizor, dość często mamy wrażenie, że preinstalowane na mim aplikacje nie do końca służą użytkownikowi. Najgorzej jest na laptopach z niższej półki, które i tak niezbyt wydajne, są dodatkowo obciążone działaniem zbędnych programów instalowanych w celach marketingowych przez ich producentów. Ma się to wkrótce zmienić – jeśli wejdą w życie propozycje UE.
Bloatware - aplikacje obciążające system

UE planuje nowe rozwiÄ…zania prawne, pod nazwÄ… Digital Services Act. MajÄ… one uregulować rynek usÅ‚ug cyfrowych w Europie. Jednym z gÅ‚ównych zaÅ‚ożeÅ„ projektu jest zmuszenie producentów sprzÄ™tu elektronicznego, by zaprzestali faworyzowania wÅ‚asnych aplikacji w sprzedawanych przez siebie produktach, oraz wpuÅ›cili do tego sektora firmy trzecie, bez dyskryminowania ich.

Koniec Bloatware?

Bloatware to aplikacje preinstalowane przez producentów na swoich urzÄ…dzeniach. Niektóre sÄ… kluczowe, trudno byÅ‚oby bez nich w ogóle rozpocząć korzystanie ze sprzÄ™tu, inne nie sÄ… już tak przydatne. Bardziej niż na smartfonach widać to na laptopach, które sÄ… zresztÄ… czÄ™sto wyposażane w jedynie próbne wersje „dodatkowych” aplikacji, co niedoÅ›wiadczonym użytkownikom może bardzo utrudniać korzystanie z nowo zakupionego produktu. Takie aplikacje zużywajÄ… cenne miejsce na dysku, do tego obciążajÄ… zasoby urzÄ…dzenie powodujÄ…c, że dziaÅ‚a ono wolniej niż by mogÅ‚o. UE chce wyjść temu naprzeciw i skÅ‚onić producentów by nie przesadzali z preinstalujÄ… „dodatków” a poza tym bÄ™dÄ… musieli udostÄ™pnić użytkownikom możliwość zbiorczego i szybkiego usuniÄ™cia takich programów.

Bardzo zastanawiajÄ…ce jest, jak do tego podejdÄ… sami producenci sprzÄ™tu, oraz bardziej zaawansowani użytkownicy. O ile - jak wspomniaÅ‚em - preinstalowane pakiety na komputerach bywajÄ… uciążliwe, to już na smartfonach, zwÅ‚aszcza topowych producentów, takich jak Apple czy Samsung sÄ… wyznacznikiem charakteru marek i wnosza wiele ciekawych, niepowtarzalnych funkcji. Trudno zresztÄ… wyobrazić sobie, by np. Apple tak Å‚atwo zaakceptowaÅ‚o fakt iż nie może preferować wÅ‚asnych aplikacji na urzÄ…dzeniach, które samo zaprojektowaÅ‚o i dziaÅ‚ajÄ… one w ramach jego zamkniÄ™tego ekosystemu.

PomysÅ‚ wydaje siÄ™ ciekawy, zwÅ‚aszcza, że ma dać użytkownikowi wiÄ™kszy wybór, otwarta pozostaje sprawa jego faktycznej implementacji i koÅ„cowych zapisów. Na ile bÄ™dÄ… one uÅ‚Ä…twiać życie użytkownikom, a na ile sparaliżujÄ… samych producentów.

Nowe przepisy majÄ… ujrzeć Å›wiatÅ‚o dzienne jeszcze w tym roku, wówczas poznamy szczegóÅ‚y na ich temat.

ŹródÅ‚o: Financial Times

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane