Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Chińska marka Nio rzuca wyzwanie Tesli. Do 2022 roku ma trafić do salonów elektryk tańszy i o lepszych parametrach

   11.01.2021
Marka Nio nie jest zbyt znana w Europie, ale w Chinach jest uznawana za jedną z najbardziej obiecujących. Notowana na giełdzie w Nowym Jorku zyskuje na wartości szybciej niż Tesla. Obecnie pracuje nad modelem ET7, który wygląda i zapowiada się niezwykle obiecująco.
Marka z Chin chce konkurować luksusowymi autami Tesli

Nio, to firma produkująca auta elektryczne głównie na rynek chiński. Firma poczuła się jednak na tyle mocna, iż zamierza wyruszyć na podbój także i innych rynków. Notowana na nowojorskiej giełdzie, osiągnęła kapitalizację rzędu 90 mld dolarów. Tylko w ciągu ostatniego roku jej akcje zyskały blisko 1500% wartości. Biorąc pod uwagę model sprzedaży i eksploatacji jaki oferuje, może się w przyszłości okazać ważnym graczem w postępującej „elektryfikacji motoryzacji”.

1000 km zasięgu

Uwagę obserwatorów na całym świecie chińska marka przykuła prototypem modelu ET7, który może się pochwalić bardzo atrakcyjnymi parametrami eksploatacyjnymi –  pojemną baterią 150 kWh, pozwalającą na bezproblemowe przejechanie nawet ok. 900 km (NEDC). Auto wyposażono w cały szereg najnowocześniejszych technologii – jest w pełni autonomiczne i pracuje pod kontrolą komputera pokładowego opartego o platformę NVIDIA Orin, która nominalnie powinna być przynajmniej kilka razy wydajniejsza, niż chip stosowany w Teslach. Nad bezpieczeństwem jazdy czuwa 11 precyzyjnych kamer o rozdzielczości 8 mpx każda, system LiDAR, radar oraz cały zestaw czujników ultradźwiękowych.

Auto ma być wyposażone w dwa silniki elektryczne o mocy aż 650 koni mechanicznych, co pozwoli na przyspieszenie do setki w zaledwie 3,8 s.

Wymiana baterii zamiast ładowania

Jedną z najciekawszych cech nowego auta, ma być możliwość szybkiej wymiany baterii zamiast jej ładowania. Producent opracował specjalną technologie i już rozbudowuje sieć odpowiednich stacji – na razie w Chinach. Operacja wymiany segmentu baterii ma trwać nie więcej niż 3 minuty, a cały pobyt na stacji nie powinien przekroczyć 5 minut, choć obejmuje nawet test systemów elektrycznych. Ma to wyeliminować problem ciągle za długiego ładowania auta metodami tradycyjnymi, choć oczywiście nadal ten sposób byłby dostępny.

Nio - stacja wymiany baterii

Auto ET7 miałoby trafić do sprzedaży w 2022. Samochód miałby być tańszy niż Tesla model S.

Źródło: Endgadget

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane