Środa , 12 Czerwiec 2024

Masz telefon ze starym androidem? Niebawem nie zalogujesz się na konto Google

   03.08.2021
Google ogłosiło, że wkrótce kończy obsługę urządzeń z Androidem 2.3.7 lub starszym. Oznacza to, że posiadacze tego nie najmłodszego co prawda, ale często jeszcze działającego sprzętu nie będą już mogli zalogować się na nim do usług i kont na serwerach amerykańskiego giganta.
Google wyłącza obsługę kont na smartfonach z androidem starszym niż 2.3.7

Użytkownicy, którzy nadal posiadają jakikolwiek sprzęt z systemem Android 2.3.7 (Gingerbread) lub starszym mają powody do niepokoju, a być może też impuls do przesiadki na nowszy sprzęt. Google nie pozwoli się im zalogować na własne konta na tych urządzeniach (poczta, sklep Play, YouTube itp.). Stanie się tak od 27 września.

Koniec obsługi kont na urządzeniach z Androidem 2.3.7 i starszych

„W ramach naszych nieustających wysiłków na rzecz bezpieczeństwa naszych użytkowników, od 27 września 2021 r. Google nie będzie zezwalać na logowanie się na urządzeniach z Androidem 2.3.7 lub niższym” – podaje gigant w komunikacie. „Jeśli zalogujesz się na swoim urządzeniu po 27 września, możesz otrzymać błędy nazwy użytkownika lub hasła podczas próby korzystania z produktów i usług Google, takich jak Gmail, YouTube i Mapy” – dodaje Google w oświadczeniu.

Na starych telefonach nie zadziałają aplikacje z usługami Google

Warto mieć świadomość, ze sprawa dotyczy mocno wiekowego już sprzętu. Sam Android w wersji 2.3.7 trafiał na smartfony jeszcze ok. 8 lat temu (np. na Samsunga Galaxy S II). Jest jednak spora grupa osób, szacowana na co najmniej kilkaset tysięcy, która ciągle korzysta ze starego ale działającego cały czas sprzętu. Nadchodząca zmiana bardzo utrudni im życie, gdyż wbudowane w smartfona aplikacje przestaną obsługiwać funkcje, do których je stworzono. Tym samym smartfony te będą w dużej mierze bezużyteczne.

Google co prawda wspomina, iż posiadacze Androida we wspomnianych wersjach 2.3.7 lub starszych, także po 27 września, nadal będą mógł korzystać z niektórych usług Google, ale będzie to wymagało zalogowania się do nich nie przez aplikacje, a przez przeglądarkę internetową. Biorąc pod uwagę iż będzie to znacznie bardziej obciążać niezbyt wydajne jak na dzisiejsze standardy urządzenia, ta opcja może nie być zbyt przyjazna w użytkowaniu.

Zaktualizuj urządzenie do Androida 3.0

Równocześnie Google zapewniło, że urządzenia z systemem Android 3.0 będą nadal mogły logować się na konta Google, niektóre ze starszych urządzeń wystarczy zatem (jeśli jest taka możliwość) zaktualizować do nowszej wersji Androida.

Źródło: Google, The Verge

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane