Sobota , 24 Październik 2020

Nikon Z50 - ciekawy bezlusterkowiec

Aparaty bezlusterkowe zdobywają coraz większą popularność. Od listopada ubiegłego roku na rynku tego typu urządzeń jest też Nikon Z50. Wygodny w użytkowaniu i ergonomiczny aparat, pozwalający na wykonywanie dobrej jakości zdjęć w dowolnych warunkach oświetlenia i natychmiastowe przesyłanie ich na smartfon.
Nowy aparat bezlusterkowy

Nikon Z50 od razu po wyjęciu z pudełka robi bardzo dobre wrazenie. ten nowy bezlusterkowiec to aparat lekki i bardzo wygodny w użytkowaniu. Dołączony grip jest solidny i na tyle dobrze wyprofilowany, że urządzenie świetnie leży w ręku, a to wzbudza zaufanie już od pierwszego kontaktu.

Nikon Z50 od frontu

Specyfikacja techniczna + optyka

Rama aparatu została wykonana z lekkiego stopu magnezu. Całość waży zaledwie 395 gramów. We wnętrzu znajduje się bateria nowego typu - EN-EL25, która pozwala na wykonanie ok. 320 zdjęć na jednym cyklu ładowania. Co do optyki - zastosowano tu zaawansowany sensor APS-C o rozdzielczości 20,9 Mpx, który z nawiązką zaspokoi potrzeby użytkowników, do których jest kierowany i pozwoli na zrobienie doskonałych jakościowo zdjęć.

Z sensorem tym zintegrowano hybrydowy układ Autofocus z 209 punktami detekcji fazowej, co pozwoliło pokryć 90% kadru w obu kierunkach. Poziom wyjściowy czułości układu AF to -4 EV i umożliwia on detekcję oka. Aparat pozwala na robienie zdjęć z czułością ISO w zakresie od 100 do 51200. Jest też możliwość wykonywania zdjęć w trybie seryjnym (do 11 na sekundę).

Zastosowany w Nikonie Z50 wizjer elektroniczny ma 2,36 Mpix i powiększenie 0,68x. To są parametry słabsze niż na przykład w modelu Nikon Z7 gdzie mamy wizjer 3,69 Mpx i powiększenie 0,8x, ale nadal pozwalają one uzyskać obraz wysokiej jakości.

Warto przy okazji wspomnieć, że w trybie wideo aparat ten umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę i z wykorzystaniem pełnego kadru.

Obiektywy

Z aparatem współpracują właściwie wszystkie obiektywy pasujące do mocowania Nikon F, ale producent przygotował też dwa jasne, dedykowane specjalnie dla Z50 obiektywy: Nikkor Z DX 16-50 mm f/3,5-6,3 VR (stabilizacja 4.5 EV) oraz Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR (stabilizacja 5 EV). Obejmują one zakres ogniskowych od 16 do 250 mm, co w przeliczeniu na pełną klatkę oznacza odpowiednik 24-375 mm. Jest to wartość dość uniwersalna, ale w przypadku fotografów amatorów powinno to w zupełności wystarczyć.

Nikon Z50 - wybór obiektywów

Łatwa, intuicyjna obsługa

Aparat jest łatwy w obsłudze. Przyciski na obudowie ustawiono tak, że większość funkcji można obsłużyć jedną ręką. Chociażby klawisze wartości ISO i korekcji ekspozycji, które znalazły swoje miejsce koło włącznika, pozwalają wprowadzać zmiany ustawień bez odrywania oka od dużego wizjera. Sam wizjer też jest dobrze dopasowany, wraz z muszlą oczną tworzy zgrabną konstrukcję powstrzymującą głowę przed dociskaniem się do aparatu a tym samym brudzenia ekranu LCD z tyłu urządzenia.

Nikon Z50 - widok od tyłu

Sam ekran jest wyraźny i duży - ma 3,2 cala i rozdzielczość 1,04 Mpx. Panel obsługuje oczywiście funkcję sterowania dotykiem - to o tyle ważne, że z tego poziomu steruje się sporą częścią funkcji aparatu. I co ważne, dobrze reaguje na dotyk: nie ma żadnych opóźnień w przenoszeniu widoku z wizjera ani odczuwalnych lagów. Dodatkowo panel LCD został wbudowany tak, że może się odchylać zarówno w górę jak i w dół, a nawet do pozycji selfie. Co ciekawe, po obróceniu ekranu do takiej pozycji automatycznie włącza się tryb samowyzwalacza.

Nikon Z50 - ruchomy ekran LCD

Na górnej belce znalazło się miejsce dla pokrętła trybów, na którym znajduje się zestaw funkcji efektowych i tematycznych oraz przełącznik między funkcją aparatu i kamery wideo. To rozwiązanie jest bardzo intuicyjne (w wyższych modelach pokrętło trybów znajduje się z prawej strony aparatu) i z pewnością ułatwi dostrojenie urządzenia.

Nikon Snapbridge

Bardzo ciekawą i jednocześnie przydatną funkcją jest Nikon Snapbridge, czyli możliwość sparowania aparatu ze smartfonem za pomocą dedykowanej aplikacji (dostępnej dla Androida a także na urządzenia Apple) i połączenia Bluetooth oraz Wi-Fi (wykorzystywanego dla transferu dużych plików).

Nikon Z50 - aplikacja Sbapbridge umożliwia synchronizację aparatu ze smartfonem

Niezwykle prosty, intuicyjny konfigurator pozwala zestawić oba urządzenia (a właściwie nawet do 5 aparatów ze smartfonem). Użytkownikowi daje to możliwość natychmiastowego przesyłania zdjęć i filmów z aparatu na smartfon oraz do chmury, pozwala też sterować niektórymi funkcjami aparatu z poziomu samego smartfona, co w wielu sytuacjach może się okazać bardzo przydatne. Aplikacja udostępnia funkcję automatycznej synchronizacji, ale można też ręcznie wybierać fotografie do przeniesienia. Specjalny szybki transfer umożliwia błyskawiczne przenoszenie fotografii gotowych do publikacji w sieci (o wadze do 2 MB).

Ile to kosztuje?

  • Ceny aparatu Nikon Z50 oraz akcesoriów kształtują się następująco:
  • korpus Nikon Z50 to wydatek ok. 4300 zł
  • korpus Nikon Z50 i obiektyw 16-50 mm w zestawie kosztuje ok. 5000 zł
  • zestaw Nikon Z 50 i dwa obiektywy 16-50 i 50-250 mm kosztują ok. 6000 zł
  • obiektyw Nikkor Z DX 16-50 to koszt ok. 1600 zł
  • obiektyw Nikkor Z DX 50-250 to koszt ok. 1900 zł

Nikon-Z50. Aparat dla kogo?

Jest to aparat stworzony przede wszystkim dla amatorów fotografii, ale takich, którzy wymagają od sprzętu więcej niż tylko rejestrowania obrazu. Urządzenie daje dużo możliwości konfiguracji i oferuje aż 20 automatycznych trybów twórczych, co większości pasjonatów z pewnością przyniesie sporo osobistej satysfakcji i dobrej zabawy.

Źródło: Nikon

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane