Środa , 24 Kwiecień 2024

Roboty zastąpią nie tylko ludzi ale i zwierzęta?

   21.05.2020
Futuryści od dawna zapowiadają, ze przyjdzie taki czas, kiedy roboty zastąpią ludzi przy wykonywaniu prostych i powtarzalnych, a później i bardziej skomplikowanych czynności. Nikt jednak nie przewidywał, że maszyny zastąpią też zwierzęta, tymczasem przykład rozwijanego od pewnego czasu robota Spot, któremu zaimplementowano właśnie funkcję psa pasterskiego pokazuje, że możemy się spodziewać dosłownie wszystkiego.
Robotyka jest przyszłością ludzkości?

Sam Spot, to czteronożny robot rozwijany przez firmÄ™ Boston Dynamics już od kilku lat. Dotychczas prezentowano gÅ‚ównie jego zdolnoÅ›ci manualne – chociażby umiejÄ™tność pokonywania skomplikowanych przeszkód. Teraz przyszedÅ‚ czas na prezentacje zupeÅ‚nie nowych możliwoÅ›ci.

Robot pasterski

Robot pasterski jest efektem bliskiej wspóÅ‚pracy producenta Spota z nowozelandzkÄ… firma Rocos, która specjalizuje siÄ™ w rozwijaniu sztucznej inteligencji i robotyki z myÅ›lÄ… o zastosowaniu jej w szeroko rozumianym rolnictwie. Celem tych prac jest peÅ‚na automatyzacja rolnictwa – robot który potrafi pilnować stada owiec jest tylko pierwszym etapem, później powstanÄ… maszyny zdolne do tego by nadzorować uprawy a na koÅ„cu także samodzielnie zbierać plony. ZaletÄ… robotów w tym przypadku jest to, że można je dowolnie programować, a także wyposażać w dodatkowe urzÄ…dzenia wykonujÄ…ce wiele funkcji, co ma im dawać przewagÄ™ nad żywymi pasterzami.

Bariera - słaby akumulator

Przed wprowadzeniem robotów-pasterzy do powszechnego użytku jest jednak jeszcze sporo pracy do wykonania. UrzÄ…dzenia te – mimo naszpikowania sztucznÄ… inteligencjÄ… i najnowszymi technologiami majÄ… jednak spory problem – sÅ‚abe akumulatory. Na jednym Å‚adowaniu Spot może niezależnie funkcjonować zaledwie 1,5h, co czyni go na tym etapie jeszcze maÅ‚o przydatnym. BarierÄ… jest sama technologia baterii, która od lat stoi w miejscu, czego zresztÄ… codziennie doÅ›wiadczamy chociazby przy okazji użytkowania smartfonów czy laptopów. Jedno jest pewne – tego typu pomysÅ‚ów bÄ™dzie siÄ™ pojawiać coraz wiÄ™cej. Robotyka nie jest już pieÅ›niÄ… odlegÅ‚ej przyszÅ‚oÅ›ci.

ŹródÅ‚o: Cnet

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane