Środa , 06 Lipiec 2022

Microsoft opatentował AI, która de facto umożliwi… rozmowę ze zmarłymi

   25.01.2021
Microsoft właśnie otrzymał patent na dość – z pozoru – dziwaczny projekt. Chce stworzyć sztuczną inteligencję, która pozwoli z dostępnych w sieci informacji wirtualnie odtworzyć osobowość (nawet nieżyjącego) człowieka i umożliwić rozmowę z takim chatbotem.
Sztuczna inteligencja rozwijana jest coraz szybciej

Formalnie projekt nazwano "Konwersacyjnym chatbotem konkretnej osoby" i maiłoby to polegać na tym, że odpowiednie oprogramowanie sztucznej inteligencji zebrałoby w sieci maksimum dostępnych (i niedostępnych normalnie) informacji na temat wskazanej osoby – jej rozmowy telefoniczne, chaty w komunikatorach, wpisy w mediach społecznościowych oraz forach internetowych.

Algorytm tworzący wirtualną kopię osobowości

Na tej podstawie zaawansowany algorytm tworzyłby wirtualną kopię charakteru danego człowieka, a sztuczna inteligencja nadawałaby całości tego oprogramowania możliwość realistycznej rozmowy z nim. Być może możliwe byłoby stworzenie czegoś w rodzaju wirtualnego awatara z wykorzystaniem próbek głosu w celu jego imitacji, tak by konwersacja była bardziej realistyczna.

Pomysłów na wykorzystanie tej technologii jest wiele. Choć sam gigant z Redmond oczywiście nie określa tej technologii jako umożliwiającej rozmowę ze zmarłymi (i nie ogranicza zastosowań do tej sfery), to takie zastosowanie wydaje się komentatorom w internecie najbardziej oczywiste – np. do pomocy przy rozwiązywaniu problemów psychologicznych osób, które utraciły bliskich. Z pomocą algorytmu można by jednak tworzyć wirtualne kopie dowolnych osób, celebrytów, znajomych, znanych osób publicznych, członków rodziny itp.

Roboty z osobowością prawdziwych ludzi?

Możliwe są też inne zastosowania – np. w robotyce. Zamiast tworzenia fikcyjnego charakteru, przyszłe inteligentne maszyny mogłyby otrzymywać osobowość konkretnych ludzi, co byłoby zapewne dużo prostsze niż programowania ich zupełnie na nowo.

Źródło: The Independent

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane