Środa , 23 Czerwiec 2021

Nadchodzą wspólne rozszerzenia dla głównych przeglądarek internetowych?

   06.06.2021
Deweloperzy odpowiedzialni za przeglądarki Google Chrome, Apple Safari, Mozilla Firefox i Microsoft Edge połączyli siły, aby wypracować wspólny system tworzenia rozszerzeń do swoich aplikacji. Ma to wyeliminować chaos na tym polu i ułatwić użytkownikom korzystanie z dodatków do popularnych przeglądarek.
Przeglądarki internetowe będą miały kompatybilne rozszerzenia

Twórcy najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie zaprezentowali właśnie forum dyskusyjne i programistyczne, które ma być w całości poświęcone opracowywaniu standardów dla ich rozszerzeń. WebExtensions Community Group – bo tak nazywa się nowa inicjatywa, ma być miejscem, które da inżynierom przestrzeń do tworzenia bardziej ujednoliconych i dzięki temu bezpieczniejszych rozwiązań. Kooperacja ta ma też doprowadzić do tego, że powstaną wspólne wtyczki dla wszystkich uczestniczących w programie aplikacji do przeglądania internetu.

Wspólne rozszerzenia dla najwazniejszych przeglądarek?

Wielu użytkowników przeglądarek internetowych nie wyobraża sobie korzystania z nich bez użycia dodatków. Pełnią one różnorakie funkcje - najpopularniejsze mogą blokować reklamy, ale też integrować się z menedżerami haseł, dbać o większą prywatność w sieci. Niektóre rozszerzenia mają nawet charakter wręcz humorystyczny.

Tymczasem obecnie różne przeglądarki używają odrębnej mechaniki (i silników), co utrudnia twórcom dodatków tworzenie rozszerzeń, które na każdej z nich działaby by bezproblemowo i w sposób podobny. Planowana właśnie standaryzacja powinna tak dostosować przeglądarki, aby zmniejszyć trudności programistów. Nadal będą znaczące różnice między poszczególnymi aplikacjami, ale po przesiadce z jednej na inną, bez problemu znajdziemy te same rozszerzenia i tak samo działające rozszerzenia.

To co nie ulegnie żadnej zmianiei, to sposób znajdowania i pobierania rozszerzeń na własną przeglądarkę. Każdy producent przeglądarek ma osobną witrynę pobierania, a także procedury ich sprawdzania. Tu większych zmian nie będzie. Nadal będziemy mieli do czynienia z odrębnymi źródłami, ale będą tio już w zasadzie te same dodatki.

Kiedy dokładnie się to stanie? Póki co nie wiadomo, ale wspólne prace są z pewnością krokiem w dobrym kierunku.

Źródło: Cnet

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane