Piątek , 20 Maj 2022

Aplikacja Facebooka skanuje pliki na twoim smartfonie?

   05.09.2019
Zachodnie portale donoszą, że narzędzie o nazwie Global Library Collector, wbudowanę w mobilną aplikację Facebooka skanuje całą zawartość naszych telefonów, a wyniki "skanu" przesyłane są na serwery amerykańskiego giganta.
Facebook i jego podejście do prywatności użytkowników budzą wątpliwości?
Zobacz także:

Moduł skanujący całą zawartość smartfona

Sprawę narzędzia Global Library Collector wykryła i przedstawiła opinii publicznej Jane Manchun Wong. Badaczka z Hongkongu poninformowała opinię publiczną, że niepozorny składnik androidowej aplikacji Facebooka skanuje telefon, indeksuje systemowe biblioteki i przesyła te informacje na firmowy serwer. Co najbardziej oburzające, wszystko to dzieje się w tle – bez jakiejkolwiek wiedzy zgody użytkowników.

Nie da się tego wyłączyć

Zdaniem chińskiej badaczki, wygląda na to, że nie ma sposobu na wyłączenie narzędzia Global Library Collector przez użytkownika, nie da się też sprawdzić, które foldery skaner prześwietlił i jakie dokładnie informacje trafiły na serwery Facebooka. Gigant oficjalnie na ten temat milczy, nie wiadomo więc jaki jest dokładny zakres a przede wszystkim cel pozyskiwania aż tak szczegółowych informacji.

Przyzwyczajamy się do braku prywatności

Niestety historia naruszeń prywatności użytkowników aplikacji na smartfony jest dość długa. Wynika to z tego, że nie czytamy zazwyczaj długich i nudnych umów licencyjnych, w których firmy zastrzegają sobie prawo do sostępu do naszych prywatnych plików. Praktyki gigantów powinny nas oburzać, ale wygląda na to, że przywykliśmy do faktu, że 24h na dobę ktoś nas obserwuje...

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane