Aż trudno sobie wyobrazić, że kiedyÅ› wszelkie połączenia z Internetem musiaÅ‚y siÄ™ odbywać za pomocÄ… kabli Ethernet. Teraz gdy mamy do dyspozycji zarówno sieci komórkowe z wchodzÄ…cym coraz Å›mielej 5G, jak i szybkie sieci Wi-Fi życie jest znacznie prostsze. Zamiast budowy rozlegÅ‚ego okablowania, wystarczy ustawić w domu jeden dobry router i dziÄ™ki niemu wszystkie domowe urzÄ…dzenia uzyskajÄ… szybkie połączenie z sieciÄ… Internet.
Problem pojawia siÄ™ jednak w momencie zakupu odpowiedniego dla nas routera, zwÅ‚aszcza jeÅ›li nie wiemy, co oznaczajÄ… konkretne oznaczenia używane przez producentów na opakowaniach. Który standard bÄ™dzie najbardziej odpowiedni dla nas, jakie sÄ… różnice pomiÄ™dzy poszczególnymi rozwiÄ…zaniami? Odpowiadamy.
Standardy sieci Wi-Fi
To umowna nazwa parametrów, jakie muszÄ… speÅ‚niać urzÄ…dzenia zdolne do tworzenia bezprzewodowych, radiowych sieci komputerowych. Dla użytkowników domowych najważniejsze jest tworzenie sieci WLAN, czyli Wireless Local Area Network.
Od momentu rynkowej premiery do dziÅ› powstaÅ‚o wiele standardów sieci Wi-Fi skierowanych na rynek konsumencki. PoczÄ…tkowo (do 2018 roku) podstawowym oznaczeniem klasy sprzÄ™tu byÅ‚a jego nazwa kodowa – i tak pierwsze byÅ‚y urzÄ…dzenia z oznaczeniem 802.11b, później 802.11a, aż do dziÅ›, kiedy na rynek wchodzÄ… najnowoczeÅ›niejsze rozwiÄ…zania typu 802.11ax.
Wszystkie te standardy znacznie siÄ™ od siebie różniÄ… – zasiÄ™giem, szerokoÅ›ciÄ… używanego pasma czy czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… pracy. DziÅ› w praktycznym użytku znajdujÄ… siÄ™ już wÅ‚aÅ›ciwie tylko 3 ostatnie generacje: 802.11n oferujÄ…ce maksymalnÄ… prÄ™dkość transferu do 600 Mb/s, 802.11ac zdolne obsÅ‚ugiwać transmisje o szybkoÅ›ci do 1 Gb/s oraz wchodzÄ…ca na rynek najszybsza z nich wszystkich 802.11ax, która teoretycznie pozwoli na obsÅ‚ugÄ™ sieci o szybkoÅ›ci transmisji danych dochodzÄ…cych do 10 Gb/s
Nowe oznaczenia klas Wi-Fi
Nowe oznaczenia standardu sieci Wi-Fi na umieszczane od 2018 na opakowaniach i sprzęcie
Po 2018 stowarzyszenie Wi-Fi Alliance, które na co dzieÅ„ dba o to by urzÄ…dzenia obsÅ‚ugujÄ…ce sieci bezprzewodowe byÅ‚y ze sobÄ… zgodne, zaproponowaÅ‚o nowe, Å‚atwiejsze do zrozumienia dla przeciÄ™tnego użytkownika nazwy standardów. Oznaczenia te bazujÄ… na nazwie Wi-Fi i uzupeÅ‚nieniu liczbowym. Na przykÅ‚ad Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 itd.
DziÄ™ki temu użytkownik, dokonujÄ…c zakupu sprzÄ™tu, nie musi siÄ™ zastanawiać, co oznaczajÄ… ciÄ…gi liczb i oznaczeÅ„ literowych, wystarczy jedynie wiedza, że im wyższa liczba, tym wydajniejszy router. Na razie wprowadzanie nowych oznaczeÅ„ idzie dość opornie, dlatego warto znać też te starsze, które nadal bardzo czÄ™sto umieszczane sÄ… na opakowaniach urzÄ…dzeÅ„.
SzczegóÅ‚y kolejnych gÅ‚ównych generacji przedstawia tabela:
Szybkość sieci: teoria a praktyka
Warto jednak pamiÄ™tać, że szybkość transmisji, jakÄ… uzyskamy na konkretnym urzÄ…dzeniu, zależy od wielu czynników. Producenci na opakowaniach podajÄ… najczęściej maksymalne możliwe teoretycznie szybkoÅ›ci transferu oferowane przez konkretne urzÄ…dzenia, sÄ… one jednak w praktyce bardzo trudne do uzyskania – przeszkodÄ… bÄ™dÄ… tu Å›ciany budynku, zakÅ‚ócenia powodowane przez inne urzÄ…dzenia, sieci naszych sÄ…siadów, a nawet sam sposób, w jaki transfer siÄ™ odbywa. Sieć podczas transmisji wÅ‚aÅ›ciwych danych (plików, strumieni filmowych itp.) wysyÅ‚a też dane kontrolne. JeÅ›li transmisja napotyka na przeszkody fizyczne (Å›cianÄ™), czy zostaje znieksztaÅ‚cona w wyniku interferencji, te same pakiety sÄ… ponownie retransmitowane. Efektem jest ogólny spadek wydajnoÅ›ci.
- WystÄ™pujÄ… też oczywiÅ›cie różnice pomiÄ™dzy poszczególnymi urzÄ…dzeniami dziaÅ‚ajÄ…cymi w ramach jednego standardu – te taÅ„sze oferujÄ… niższe prÄ™dkoÅ›ci transferu niż te bardziej rozbudowane i zaawansowane. To, że kupimy tani router z Wi-Fi 6, nie oznacza, że otrzymamy szybkość do 10 Gb/s.
- Na ogóÅ‚ wyższe prÄ™dkoÅ›ci uzyskamy w paÅ›mie o szerokoÅ›ci 5 Ghz (zamiast 2,4 Ghz), jednak stanie siÄ™ to za cenÄ™ mniejszego zasiÄ™gu. Sieci 2,4 Ghz maja lepszy zasiÄ™g i lepiej penetrujÄ… przeszkody, ale sÄ… też bardziej podatne na zakÅ‚ócenia urzÄ…dzeÅ„ generowane przez dziaÅ‚ajÄ…ce sprzÄ™ty AGD, na przykÅ‚ad mikrofalówki.
- Niekorzystny wpływ na sieć radiową ma też działanie takich urządzeń jak nadajniki (sieci) Bluetooth stosowane w myszkach komputerowych, czy chociażby w bezprzewodowych słuchawkach.
- Trzeba też mieć na uwadze fakt, że do osiągnięcia wysokiej przepustowości niezbędny jest nie tylko router pracujący w odpowiednim paśmie, ale też odpowiednie urządzenie (antena) w komputerze, laptopie czy smartfonie. Co więcej, jeśli mamy np. starego laptopa pracującego dajmy na to w standardzie Wi-Fi 3 i najnowszy router w standardzie Wi-Fi 6E, to cała sieć dopasuje się do szybkości starego notebooka.
- Duże znaczenie ma też oczywiÅ›cie zasiÄ™g. JeÅ›li na urzÄ…dzeniu odbiorczym spadnie do dwóch kresek, odczujemy drastyczne pogorszenie parametrów sieci.
W codziennym użytkowaniu sieci domowej musimy siÄ™ zatem liczyć z tym, że spadki wydajnoÅ›ci poniżej tej deklarowanej przez producentów urzÄ…dzenia siÄ™gnÄ… kilkunastu, a nawet 50% i nie bÄ™dzie to nic nadzwyczajnego.
Jaki standard Wi-Fi jest najlepszy?
Bez wÄ…tpienia najnowszy Wi-Fi 6 a najlepiej jego odmiana 6E, która korzysta także z pasma 6 GHz. Każda nowa generacja sieci bezprzewodowej tego typu przynosiÅ‚a bowiem znaczne usprawnienia i modyfikacje poprawiajÄ…ce nie tylko samÄ… szybkość transferu, ale także pozostaÅ‚e parametry sieci, stabilność oraz bezpieczeÅ„stwo.
WÅ‚aÅ›ciwie jedynÄ… sytuacjÄ…, w jakiej nie warto obecnie inwestować w domowÄ… sieć 6. generacji, jest stan, w którym nie planujemy w ciÄ…gu najbliższych kilku lat kupować żadnego nowego sprzÄ™tu elektronicznego – ani TV, smartfonów, tabletów czy komputerów. Wszystkie one bÄ™dÄ… bowiem z czasem wyposażane w odbiorniki Wi-Fi 6, a nie posiadajÄ…c w domu routera tej klasy, nie bÄ™dziemy w stanie w peÅ‚ni wykorzystać możliwoÅ›ci, jakie zaoferujÄ….
Wi-Fi 6 jest zgodne z urzÄ…dzeniami starszych generacji, przy czym tak jak wspomniaÅ‚em, póki ich nie wymienimy na nowe, nie uzyskamy najwyższych prÄ™dkoÅ›ci transferu.
W Wi-Fi 6 warto też zainwestować także dlatego, że wykorzystuje ona ciekawe technologie zwiÄ™kszajÄ…ce niezawodność dziaÅ‚ania, na przykÅ‚ad OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), dziÄ™ki której można znacznie efektywniej podzielić pasmo tak, aby obsÅ‚użyć wiÄ™kszÄ… liczbÄ™ urzÄ…dzeÅ„, które w starych sieciach negatywnie na siebie oddziaÅ‚ywaÅ‚y.
Najnowsza generacja Wi-Fi 6 znaczÄ…co poprawia też wykorzystanie technologii MU-MIMO (Multi-User Multiple-Input Multiple-Output), dziÄ™ki której router może siÄ™ komunikować z urzÄ…dzeniami na kilku kanaÅ‚ach jednoczeÅ›nie. Poprzednia generacja routerów oferowaÅ‚a jednoczesnÄ… obsÅ‚ugÄ™ do 4 strumieni przy pobieraniu i 1 przy wysyÅ‚aniu. Tymczasem urzÄ…dzenia w standardzie ax potrafiÄ… obsÅ‚użyć w teorii nawet 8 jednoczesnych strumieni i to w obu kierunkach. Usprawniono tu też znany już w poprzedniej generacji Beamforming, czyli kierowanie sygnaÅ‚u z routera w konkretnym kierunku – przydaje siÄ™ to, jeÅ›li z sieci korzysta np. komputer stacjonarny czy telewizor, którego nie przenosimy codziennie z miejsca na miejsce i chcemy skierować sygnaÅ‚ w jego kierunku, tak by uzyskać możliwie najlepsze parametry połączenia.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE