Sobota , 28 Listopad 2020

Kino domowe czy soundbar. Co wybrać?

Odpowiedni dobór kina domowego nie jest prostą sprawą. W sklepach można znaleźć wiele modeli i dostępnych konfiguracji. Jest kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować przy zakupie nagłośnienia do domu lub mieszkania.
Fot. Teufel

Kino domowe czy jednak soundbar?

Usytuowanie i powierzchnia pomieszczenia, w którym planujemy stworzyć kino domowe, ma kluczowe znaczenie podczas wyboru sprzętu audio i wideo. W domu wolnostojącym można pozwolić sobie na głośniki duże o wysokiej mocy, gdzie gabaryty idą często w parze z jakością. Im więcej głośników – w tym subwooferów o dużej mocy – tym lepiej.

Jeśli posiadamy mniejsze mieszkanie idealnym rozwiązaniem może być soundbar – urządzenie, które potrafi zapewnić wysoką jakość dźwięku, a przy okazji zajmuje niewiele miejsca. W niewielkiej obudowie może się znaleźć miejsce nawet dla kilkunastu głośników i przetworników wysokiej klasy. Pozwala to soundbarom odtwarzać dźwięk filmów i gier na najwyższym poziomie. Dobry Soundbar posiada mocne tony niskie, wytwarzane i wzmacniane przez pasywne membrany, ma też klarowne tony średnie odpowiadające za dialogi, są w nim też przyjemne tony wysokie.

Przeciętny soundbar jest również prosty w konfiguracji. Do telewizora podłączymy go najczęściej za pomocą portu HDMI. Takie rozwiązanie pozwoli użytkownikowi sterować soundbarem oraz telewizorem za pomocą jednego pilota. Niektóre urządzenia wyposażone są także w port USB, co pozwala im pełnić rolę karty dźwiękowej do komputera.

Zestaw dla wymagających

Koneserzy dobrego brzmienia poświęcą zdecydowanie więcej czasu na stworzenie kina domowego swoich marzeń. Pierwszą decyzją jest wybór rodzaju głośników, wzmacniacza oraz tego jak bardzo rozbudowany ma być zestaw. Każdy miłośnik kina wie, jak istotna jest przestrzenność dźwięku. Chęć doświadczenia, że znajdujemy się w samym centrum wydarzeń filmowych jest tym, co często skłania do budowania i ulepszania kina domowego.

Właśnie dlatego na rynku jest tak bogate zaplecze głośników i subwooferów, które – odpowiednio dopasowane – mogą stworzyć spójny system nagłośnienia. Przednie i boczne głośniki odpowiadają za nadawanie kierunku i kreowanie przestrzeni. Subwoofery nadają głębi i mocy niskim tonom oraz basom.

Głośniki w systemie 5.1 i 7.1

System 5.1 to najczęściej wybierany zestaw kina domowego. Składa się z pięciu głośników i jednego subwoofera. Pary przednich i bocznych kolumn odpowiadające za efekty specjalne i tło oraz jeden głośnik kanału centralnego zapewniają odpowiednią jakość dźwięku oraz przestrzenność muzyki. Warto pamiętać, że głośnik centralny odpowiada za czytelność i odsłuch dialogów.

System głośników 7.1 to konfiguracja dla bardziej wymagających. Złożona z połączenia zestawu 5.1 z dodatkowymi dwoma tylnymi głośnikami. Za sprawą rozszerzenia liczby głośników tylnych efekty specjalne i dźwięki tła są jeszcze głębsze i bardziej przestrzenne niż w systemie 5.1.

Kino domowe działa jak porządny zegarek. Wszystkie elementy muszą doskonale ze sobą współgrać, aby zapewnić nieprzerwaną jakość i harmonię, w każdej minucie i w każdej sekundzie – mówi mediom ekspert znanej niemieckiej firmy Teufel, produkującej soundbary i glośniki najwyższej jakości, Massimo Petriaggi. – Jeśli chcemy cieszyć się dobrym dźwiękiem i wciągającą akcją, musimy mieć pewność, że każdy głośnik gra w pełnej synergii z pozostałymi, z idealną jakością i przejrzystością - dodaje.

Źródło: materiały prasowe

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

03 maja 2020 o 18:08

Marta Drozd

Porównywanie kina domowego do soundbaru jest jak porównanie Mercedesa do Poloneza.

Najczęściej czytane