Sobota , 16 Styczeń 2021

Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Główną przewagą laptopa nad komputerem stacjonarnym jest możliwość – dzięki wbudowanemu akumulatorowi – korzystania z niego także w sytuacjach gdy nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego. Z czasem jednak każda bateria traci swoje właściwości, przez co skraca się czas pracy bez zewnętrznego zasilania. Są jednak sposoby pozwalające na to, by proces „starzenia” akumulatora maksymalnie opóźnić a nasz notebook działał długo bez żadnych kłopotów. Oto te sposoby.
Długość życia baterii laptopa jest zależna od wielu czynników

Wydawałoby się, ze nie ma nic prostszego niż ładowanie laptopa. Ot – kończy się energia, to go podłączamy do gniazdka i ładujemy, później rozładowujemy do zera (do momentu gdy komputer zaczyna nam grozić iż wyłączy się z powodu niskiego poziomu naładowania baterii) i tak w kółko. Nic bardziej błędnego. Baterii współczesnych laptopów nie trzeba, wręcz nie należy formatować po zakupie, nie jest też wskazane rozładowywanie akumulatora do zera. Współczesne ogniwa litowo-jonowe lub polimerowe nie mają już znanego ze starszego sprzętu efektu pamięci, za to niezbyt korzystne jest dla nich właśnie całkowite rozładowywanie.

Nie ładujemy baterii do 100%

Współczesne akumulatory laptopów posiadają niemal identyczne właściwości i technologie co baterie smartfonów i z punktu widzenia ich żywotności, najlepsze jest utrzymywanie stałego naładowania na poziomie ok. 50%.  Nie czekamy zatem aż poziom energii spada do poziomu 15, czy nawet 5%, tylko już przy 30% podładowujemy do 70-80%.

Każda współczesna bateria ma określoną ilość pełnych cykli ładowania, po wykorzystaniu których jej wydajność mocno spadnie. Taki pełny cykl liczy się w momencie naładowania od 0 do 100%, jeśli więc nie będziemy doładowywać w mniejszych zakresach, do właśnie wspomnianych 80%, taka bateria zwyczajnie wolniej się zużyje.

Nie trzymamy laptopa stale podłączonego kablem do zasilania

Jednym z najpoważniejszych błędów w użytkowaniu laptopa jest podpinanie go kablem do gniazdka „na stałe” w momencie, gdy przebywamy w domu lub w biurze. Wydaje się nam wówczas, że skoro nie rozładowujemy baterii, to chronimy ją przed zużyciem. Nic bardziej błędnego. Większość laptopów działa w ten sposób, że po podpięciu zasilania prąd nie jest kierowany „bezpośrednio” do układów urządzenia, ale właśnie do baterii, która wówczas rozładowuje się w szczególnie groźnych mini cyklach między 95% a 100%. Urządzenie jest podładowywane do 100% za każdym razem gdy poziom energii z baterii spadnie do 95%.

Na szczęście są laptopy, które pozwalają na zmianę ustawień tego parametru i zablokowaniu maksymalnego poziomu naładowania na np. 80% - jeśli nasz sprzęt na to pozwala należy z tej funkcji korzystać (chyba, że w jakiejś sytuacji szczególnie zależy nam na długiej pracy urządzenia bez dostępu do gniazdka, wtedy ładujemy go do 100% i odcinamy od zasilania zewnętrznego).

Niektóre laptopy pozwalają też na wyjęcie baterii – wówczas można podłączyć kabel zasilający, a prąd zostanie przekierowany od razu do podzespołów. Trzeba się jednak wówczas liczyć z tym, że w momencie awarii zasilania - tak jak na zwykłym PC możemy utracić postępy pracy.

Bateria laptopa

 

Typowa bateria laptopa

Baterii szkodzi jej przegrzewanie

Bardzo niekorzystny wpływ na żywotność baterii w laptopie ma jej przegrzewanie. Problem jest poważny, ponieważ część notebooków jest „ciepła” z natury. Są cienkie, ich układy chłodzenia niewystarczająco wydajne. W tej sytuacji musimy sami zadbać o zapewnienie urządzeniu odpowiedniej temperatury pracy. Warto wyposażyć się w podkładkę chłodzącą wyposażoną w wentylatory wymuszające obieg powietrza. Należy też regularnie czyścić – choćby z użyciem sprężonego powietrza – przewody wentylacyjne urządzenia (wdmuchując jego mocny strumień do kratek wentylacyjnych). Warto też zadbać o to, aby wloty i wyloty powietrza nigdy nie były, nawet przypadkowo zakryte.

Odpowiednie przechowywanie baterii

Jeśli z jakichś powodów musimy wyjąc baterię z laptopa, zwłaszcza na dłuższy czas, trzeba koniecznie pamiętać, iż nie może ona być wtedy zupełnie rozładowana. Przed wyjęciem należy ją doładować do 70-80%. Wynika to z tego iż także w trybie bezczynności naładowanie akumulatora spada. Jeśli w tym czasie poziom naładowania spadnie do zera, to drastycznie skróci to jego ogólną żywotność. Wyjętą baterię trzymamy w odpowiednich warunkach – najlepiej w suchym miejscu o temperaturze pokojowej. Najlepiej gdzieś w zamkniętej szafce lub szufladzie gdzie nie będą go dotykać chociażby rozgrzewające promienie słoneczne.

Warto zmienić sposób użytkowania laptopa

Oszczędzanie baterii a w konsekwencji wydłużenie jej żywotności to nie tylko odpowiednia konserwacja. To także proste praktyki trakcie używania laptopa:

  • Ograniczenie zużycia energii poprzez wyłączenie zbędnych, niewykorzystywanych funkcji. Najwięcej energii zużywa moduł Bluetooth – jeśli nie korzystamy z niego, np. poprzez użycie słuchawek czy bezprzewodowej myszy, warto go zwyczajnie wyłączyć w ustawieniach systemowych.
  • Warto też wyłączyć funkcję podświetlania klawiszy, gdy pracujemy w dzień nie jest ona aż tak bardzo potrzebna, a z pewnością korzystnie wpłynie to na czas pracy baterii.
  • Zmniejszenie jasności ekranu – nie zawsze potrzebujemy by ekran pracował na maksymalnym podświetleniu. Wystarczy się ustawić przodem do źródła światła a wystarczą wówczas niższe ustawienia. Dzięki temu znacznie wydłużymy czas pracy laptopa na jednym cyklu ładowania.
  • Warto też pozbyć się z notebooka zbędnych programów – zwłaszcza tych, które uruchamiają się wraz ze startem systemu a jednocześnie nie korzystamy z nich. Nawet działając w tle zużywają one energię.
  • Odłączajmy od komputera wszelkie urządzenia zewnętrzne w momencie gdy z nich nie korzystamy. Warto pamiętać, ze wszelkie pendrive, czy dyski zewnętrzne podłączone do gniazd USB także zużywają prąd a tym samym drenują baterię.
  • Sporym błędem jest niewyłączanie laptopa a wprowadzanie go w „stan uśpienia”. Funkcja ta jest przydatna, gdyż pozwala zacząć pracę dokładnie od momentu w którym ją skończyliśmy, jednak w odróżnieniu od pełnego wyłączenia (choć laptop wygląda na wyłączony) w jej trakcie ciągle pobierana jest energia na podtrzymanie plików z obrazem systemu z momentu zamknięcia. Jeśli zatem nie planujemy korzystać z laptopa przez dłużej niż godzinę, warto go całkowicie wyłączyć.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane