Poniedziałek , 15 Lipiec 2024

Jak interpretować kluczowe parametry sprzętu audio? Doradzamy

   06.06.2024
Zanim kupimy dowolny sprzęt muzyczny, warto poznać znaczenie podstawowych pojęć i określeń dotyczących parametrów, które producenci umieszczają na opakowaniach. Zwykle nie wnikamy głęboko w definicje takich pojęć jak impedancja czy pasmo przenoszenia, gdyż uważamy, że to dane przeznaczone dla specjalistów. Tymczasem z opisów, które udostępniają producenci można się bardzo wiele o danym modelu kolumn czy słuchawek dowiedzieć. W tym artykule krótko wyjaśniamy podstawowe pojęcia z tej dziedziny.
Czym są parametry takie jak impedancja, moc, dynamika czy pasmo przenoszenia? Wyjaśniamy to w tym artykule. Fot. Unsplash

Oznaczenia, jakie umieszczają producenci sprzętu muzycznego (głośników i słuchawek) na swoich urządzeniach, są kluczowe, jeśli chodzi o nasze późniejsze zadowolenie z ich użytkowania. Wielu nabywców uważa te zapisy za zbyt skomplikowane i po prostu je ignoruje, tymczasem zdecydowanie nie warto – gdyż to one określają jakość dźwięku, który po zakupie popłynie do naszych uszu. Warto poznać przynajmniej podstawowe znaczenie kluczowych parametrów, gdyż pozwolą one dokonać lepszego wyboru sprzętu odpowiedniego dla nas – znając te wartości, nie trzeba się będzie kierować wskaźnikiem, który w przypadku urządzeń audio potrafi być bardzo zawodny, czyli samą ceną, nie będziemy też musieli liczyć na opinie innych, zwłaszcza że w kwestiach muzycznych odczucia mogą być bardzo subiektywne.

Moc

Jednym z najczęściej „zauważanych” przez użytkowników parametrów sprzętu takiego jak kolumny, głośniki czy słuchawki jest jego moc. W urządzeniach muzycznych moc odnosi się do ilości energii elektrycznej zużywanej przez urządzenie, a tym samym zdolności urządzenia do wytwarzania głośnego dźwięku. Wyrażana jest w watach (W) lub w innych jednostkach, takich jak dB (decybele).

Moc wyjściowa, która jest podawana w specyfikacjach urządzeń audio, jest miarą mocy, którą urządzenie może przekazać do głośników lub słuchawek. Oznacza to, że im wyższa moc wyjściowa, tym głośniejszy dźwięk będzie w stanie wyprodukować urządzenie.

Warto jednak pamiętać, że moc wyjściowa bywa przeceniana. Nie jest bowiem jedynym (i wcale nie najważniejszym) czynnikiem wpływającym na jakość dźwięku. Inne czynniki, takie jak impedancja, czułość głośników, jakość wzmacniacza i innych elementów układu audio, również mają wpływ na końcowy efekt.

Dynamika

To ważny parametr. Dynamika słuchawek i głośników to miara zakresu głośności, w jakim urządzenie jest w stanie odtworzyć dźwięki, od najcichszych do najgłośniejszych. Krótko mówiąc, jest to zakres różnicy między najniższą i najwyższą wartością ciśnienia akustycznego, jakie urządzenie jest w stanie wytworzyć.

W codziennym użytkowaniu oznacza to, że im szerszy zakres dynamiki, tym lepiej urządzenie jest w stanie oddać różnicę między cichymi i głośnymi dźwiękami, co prowadzi do bardziej realistycznego i naturalnego brzmienia.

Dynamika słuchawek i głośników jest mierzona w decybelach (dB) i jest określana przez różnicę między poziomem ciśnienia akustycznego najgłośniejszego dźwięku, który urządzenie jest w stanie odtworzyć, a poziomem ciśnienia akustycznego najcichszego dźwięku, który urządzenie jest w stanie odtworzyć. W specyfikacjach urządzeń audio zakres dynamiki jest podawany jako wartość w dB.

Jednym z przykładów, gdzie zastosowanie sprzętu o szerokiej dynamice jest szczególnie wskazane, może być, chociażby muzyka klasyczna, gdzie w ramach jednego utworu potrafią występować obok siebie bardzo ciche i bardzo głośne fragmenty.

Jeśli zależy nam na słuchawkach lub głośnikach wysokiej jakości, powinniśmy wybierać urządzenia audio z szerokim zakresem dynamiki, ponieważ zapewnia to lepszą jakość dźwięku i bardziej realistyczne odtworzenie muzyki.

Impedancja

Impedancja głośnika lub słuchawek to pojęcie, które – najprościej mówiąc – określa opór elektryczny przeciwko przepływowi prądu zmiennego w urządzeniach audio. Impedancja jest mierzona w Ohmach (Ω) i może mieć wpływ na jakość dźwięku w zależności od urządzenia audio, z którym jest połączona.

W przypadku głośników impedancja jest określana jako wartość elektryczna oporu, który pojawia się na cewce głośnika w wyniku przepływu prądu zmiennego przez nią. Im niższa wartość impedancji, tym większa ilość prądu będzie przepływać przez głośnik, co oznacza, że będzie on głośniejszy. Jednak zbyt niska impedancja może prowadzić do przeciążenia wzmacniacza lub uszkodzenia głośnika.

W przypadku słuchawek impedancja jest określona jako opór elektryczny występujący wewnątrz słuchawek, który opiera się przepływowi prądu. Im wyższa wartość impedancji słuchawek, tym mniej prądu będzie przepływać przez nie i tym samym dźwięk będzie cichszy. Jednak niektóre urządzenia audio, takie jak niektóre smartfony, nie są w stanie zapewnić wystarczającej mocy, aby zasilać słuchawki o wysokiej impedancji, co może prowadzić do słabego dźwięku lub nawet braku dźwięku.

Pasmo przenoszenia

Kolejnym bardzo ważnym parametrem urządzeń audio jest pasmo przenoszenia. To – krótko mówiąc – zakres częstotliwości, które mogą być przetwarzane przez urządzenie audio bez znaczącej straty lub zniekształcenia sygnału.

W przypadku urządzeń audio, takich jak wzmacniacze lub głośniki, pasmo przenoszenia określa zakres częstotliwości, które mogą być odtwarzane z zadowalającą jakością dźwięku. W codziennym użytkowaniu oznacza to, że jeśli urządzenie audio ma szerokie pasmo przenoszenia, to jest w stanie przetworzyć zarówno niskie, jak i wysokie częstotliwości, co prowadzi do bardziej naturalnego i pełnego brzmienia dźwięku.

W specyfikacjach urządzeń audio, pasmo przenoszenia jest zwykle podawane w Hertzach (Hz) i określa zakres częstotliwości, które urządzenie jest w stanie przetwarzać. Przykładowo, pasmo przenoszenia typowych głośników może wynosić od 20 Hz do 20 000 Hz, co odpowiada zakresowi częstotliwości fal dźwiękowych słyszalnych przez człowieka.

Przy kupnie sprzętu kluczowe jest, aby wybrać np. słuchawki z odpowiednim dla naszego ucha i upodobań muzycznych pasmem przenoszenia. Na przykład, jeśli słuchamy muzyki z dużą ilością basu, to warto wybrać głośniki lub słuchawki z szerszym zakresem niskich częstotliwości.

SMR (sygnał/szum)

Stosunek sygnału do szumu (ang. Signal-to-Noise Ratio, SNR) to miara stosunku sygnału dźwiękowego (czyli pożądanego sygnału) do poziomu szumów (czyli niepożądanych zakłóceń), występujących w urządzeniach audio.

Im wyższy stosunek sygnału do szumu, tym mniej szumów będzie słyszalnych w porównaniu do sygnału dźwiękowego i tym samym dźwięk będzie bardziej czysty i klarowny. Stosunek sygnału do szumu jest mierzony w decybelach (dB) i podawany w specyfikacjach niektórych urządzeń audio.

W przypadku sprzętu, takiego jak wzmacniacze lub odtwarzacze, stosunek sygnału do szumu określa ilość szumów generowanych przez urządzenie w stosunku do poziomu sygnału dźwiękowego. Im wyższy SNR, tym mniej szumów będzie słyszalnych i tym samym dźwięk będzie bardziej czysty i naturalny.

Całkowite zniekształcenia harmoniczne

Całkowite zniekształcenia harmoniczne (ang. Total Harmonic Distortion, THD) to miara ilości zniekształceń sygnału dźwiękowego wyjściowego w stosunku do sygnału wejściowego, wyrażona jako procent lub w decybelach.

Zniekształcenia harmoniczne są wynikiem nieliniowych charakterystyk pracy elementów składowych urządzenia audio, takich jak wzmacniacze lub głośniki. W codziennym użytkowaniu przekłada się to na to, że zniekształcenia harmoniczne mogą prowadzić do zniekształcenia dźwięku i zmiany jego charakteru. Im wyższe wartości THD, tym większa ilość zniekształceń i tym samym gorsza jakość dźwięku.

W specyfikacjach urządzeń audio całkowite zniekształcenia harmoniczne są podawane jako procent lub w decybelach (dB) i określają maksymalną wartość zniekształceń, jakie mogą wystąpić w urządzeniu. Na przykład, jeśli urządzenie audio ma THD 1%, oznacza to, że zniekształcenia harmoniczne są na poziomie 1% sygnału wyjściowego, a 99% to sygnał czysty.

Separacja kanałów

Separacja kanałów w sprzęcie audio to miara poziomu izolacji sygnału między kanałami, co oznacza, że ​​jest to zdolność urządzenia do utrzymania sygnałów z kanałów lewego i prawego oddzielnie, bez znaczącego wpływu jednego kanału na drugi.

Co to dokładnie oznacza? Im wyższa separacja kanałów, tym mniejsze jest zakłócenie sygnału pomiędzy kanałami lewym i prawym, co przekłada się na bardziej realistyczny, lepszej jakości dźwięk. Wysoka separacja kanałów jest szczególnie ważna w przypadku sprzętu audio z wielokanałowym dźwiękiem, takim jak kino domowe lub systemy nagłaśniające, gdzie oddzielne kanały są odpowiedzialne za różne elementy dźwięku.

Separacja kanałów jest mierzona w decybelach (dB) i określa, jak dobrze urządzenie jest w stanie oddzielić sygnał między kanałami. W specyfikacjach urządzeń audio zazwyczaj podawane są wartości dla separacji kanałów dla każdego kanału oddzielnie, np. Separacja kanałów lewego i prawego.

Najlepiej wybierać urządzenia audio z wysoką separacją kanałów, ponieważ zapewni to dokładniejsze oddanie przestrzeni dźwiękowej i poprawi końcowe wrażenia z odsłuchu.

Efektywność

Ostatnim, często zresztą pomijanym parametrem, który warto znać, jest efektywność. W przypadku sprzętu audio to miara tego, jak dużo dźwięku jest produkowane przez głośnik lub słuchawki przy określonej mocy wejściowej. Innymi słowy, jest to miara wydajności urządzenia audio i mówi o tym, jak skutecznie urządzenie przetwarza sygnał audio w dźwięk. Efektywność nie ma wpływu na jakość samego dźwięku, ale mówi nam, chociażby jak kosztowne (w sensie zużycia energii) będzie nasze urządzenie.

Efektywność jest mierzona w decybelach (dB) i wyraża się w procentach. Najczęściej używaną jednostką efektywności jest dB SPL/mW (decybel dźwięku ciśnienia akustycznego na miliwat mocy wejściowej).

Im wyższa efektywność, tym mniej mocy jest potrzebnej do osiągnięcia określonego poziomu głośności. Oznacza to, że urządzenia audio o wyższej efektywności są bardziej energooszczędne i mogą działać z niższą mocą. Co więcej, urządzenia audio o wyższej efektywności mogą zapewnić wyższy poziom głośności, co jest szczególnie ważne w przypadku wykorzystania sprzętu audio w dużych pomieszczeniach lub w plenerze.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane