SÅ‚oÅ„ce jest praktycznie niewyczerpalnym i jednoczeÅ›nie najczystszym źródÅ‚em energii, jakie znamy. Choć jest podstawowym dostawcÄ… Å›wiatÅ‚a i ciepÅ‚a dla Ziemi, nadal wykorzystujemy jedynie niewielki uÅ‚amek możliwoÅ›ci, jakie nam oferuje. KiedyÅ› lekceważyliÅ›my ten jego aspekt, tymczasem nowoczesna technologia sprawia, że dziÅ› każdy zyskuje dostÄ™p do rozwiÄ…zaÅ„ jeszcze niedawno zastrzeżonych dla oÅ›rodków naukowo-badawczych. Jednym z takich wÅ‚aÅ›nie patentów sÄ… wydajne baterie sÅ‚oneczne, które możemy wykorzystać, by dostarczaÅ‚y energiÄ™ elektrycznÄ… naszemu wÅ‚asnemu domowi. W odróżnieniu od stosowanych kiedyÅ› kolektorów sÅ‚onecznych, nie podgrzewajÄ… one wyÅ‚Ä…cznie wody, ale wytwarzajÄ… prÄ…d elektryczny.
Instalacja słoneczna
Podstawowym, a zarazem najbardziej widocznym elementem każdego systemu pozyskiwania energii ze słońca są baterie słoneczne. Z pewnością widziałeś obrazki z wielkich farm słonecznych w Kalifornii, gdzie rozstawione na kilometrach kwadratowych pustyni ogniwa fotowoltaiczne zapewniają energię elektryczną tysiącom gospodarstw domowych. Podobne rozwiązania, tyle, że na znacznie mniejszą, domową skalę można też już stosować w Polsce.
GÅ‚ównÄ… częściÄ… każdej baterii sÅ‚onecznej sÄ… wÅ‚aÅ›nie ogniwa fotowoltaiczne, czyli przylegajÄ…ce do siebie, niezwykle cienkie pÅ‚ytki wykonane z krzemu. W poÅ‚Ä…czeniach miÄ™dzy tymi pÅ‚ytkami pod wpÅ‚ywem Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego uwalniajÄ… siÄ™ Å‚adunki elektryczne, które z kolei odprowadzane sÄ… do akumulatorów dziÄ™ki specjalnej metalowej powÅ‚oce od doÅ‚u i siatce na wierzchu. Pojedyncze ogniwa Å‚Ä…czy siÄ™ w wiÄ™ksze zestawy, które z kolei montowane sÄ… w specjalnych obudowach z tworzyw sztucznych lub szkÅ‚a.
Wytworzony w ciÄ…gu dnia prÄ…d trzeba zmagazynować tak, by mógÅ‚ nam sÅ‚użyć także wtedy, gdy panuje mrok. W tym celu prócz ogniw fotowoltaicznych w każdej instalacji tego typu montuje siÄ™ specjalne akumulatory, które przetrzymujÄ… prÄ…d do momentu, kiedy bÄ™dziemy chcieli go wykorzystać. Z tego też powodu w domu trzeba przewidzieć specjalne miejsce, gdzie takie akumulatory siÄ™ znajdÄ….
Gdy zechcemy już zużyć to, co zgromadziliÅ›my, bÄ™dziemy potrzebowali jeszcze jednego urzÄ…dzenia - falownika, który przeksztaÅ‚ci prÄ…d staÅ‚y produkowany przez nasze baterie sÅ‚oneczne w prÄ…d zmienny, jaki wykorzystujÄ… praktycznie wszystkie urzÄ…dzenia elektryczne w domu.
Gdzie możemy zamontować elementy instalacji słonecznej?
Najlepiej oczywiÅ›cie na dachu budynku. BiorÄ…c pod uwagÄ™ lokalne uwarunkowania, na przykÅ‚ad przeciÄ™tne poÅ‚ożenie sÅ‚oÅ„ca na niebie, w Polsce najbardziej odpowiednim miejscem dla uÅ‚ożenia paneli sÅ‚onecznych bÄ™dzie ta część dachu, która skierowana jest na poÅ‚udnie. Wzorowe efekty w postaci maksymalnej wydajnoÅ›ci caÅ‚ej instalacji uzyskamy oczywiÅ›cie wtedy, kiedy odpowiednie decyzje zapadnÄ… jeszcze na etapie planowania budowy domu, wtedy bÄ™dzie można po pierwsze przewidzieć takie usytuowanie budynku na dziaÅ‚ce, by jego poÅ‚udniowa strona (którÄ… sÅ‚oÅ„ce ogrzewa najdÅ‚użej), byÅ‚a w należyty sposób eksponowana i jednoczeÅ›nie w peÅ‚ni przygotowana, a po drugie znaleźć odpowiednie miejsca na montaż pozostaÅ‚ych elementów instalacji. Nie ma jednak przeszkód, by ogniwa fotowoltaiczne wraz osprzÄ™tem zbudować na domu oddanym wczeÅ›niej, wtedy bÄ™dzie siÄ™ po prostu trzeba dostosować do istniejÄ…cych warunków.
ZÅ‚ota zasada montażu paneli sÅ‚onecznych jest prosta - najlepsze efekty dajÄ… one, jeÅ›li sÄ… poÅ‚ożone w miejscach nasÅ‚onecznionych (usytuowanie ich w cieniu drastycznie zmniejszy wydajność), a pÅ‚aszczyzna baterii jest pochylona do poziomu terenu pod kÄ…tem ok. 30-35 stopni. WiÄ™kszy kÄ…t lub bateria zamocowana pionowo oznacza spadek jej wydajnoÅ›ci (przy pionowym montażu nawet do 35%). Nie znaczy to jednak, że pionowego montażu w ogóle siÄ™ nie stosuje. Przeciwnie, ma on pewne przewagi natury utrzymaniowej, w jego przypadku jest bowiem znacznie proÅ›ciej zapewnić czystość (nie bÄ™dzie na nim zalegaÅ‚ Å›nieg czy spadajÄ…ce z drzew liÅ›cie). Tymczasem o porzÄ…dek na panelu, poÅ‚ożonym na dachu pod niewielkim skosem, bÄ™dziesz musiaÅ‚ zadbać sam (i niestety jest to czynność konieczna, gdyż każde "zakrycie" panelu, nawet naturalne, zmniejsza jego efektywność energetycznÄ….
Sposoby montażu paneli sÄ… bardzo zróżnicowane. JeÅ›li dach jest odpowiednio spadzisty, można je uÅ‚ożyć bezpoÅ›rednio na jego powierzchni, natomiast w innych wypadkach stosuje siÄ™ specjalne stelaże lub wsporniki profilujÄ…ce, zapewniajÄ…ce odpowiedni kÄ…t nachylenia caÅ‚ej konstrukcji. Możliwy jest montaż na Å›cianach (na pÅ‚asko), na dachach budynków gospodarczych a nawet w Å›wietle ram okiennych.
To się opłaca
Teoretyczna wydajność ogniw fotowoltaicznych w Polsce (przy typowym nasłonecznieniu, średniej liczbie dni bez chmur) wynosi 100-150 kWh z 1m2baterii słonecznej rocznie. Przeliczając to na przeciętne zużycie prądu w gospodarstwach domowych otrzymujemy prosty wniosek: panel o wielkości 25-35 m2 jest w stanie pokryć większość zapotrzebowanie na energię przeciętnego domu jednorodzinnego. Oczywiście, stuprocentowe zaspokojenie potrzeb jest praktycznie niemożliwe (ze względu na dni pochmurne), jednak przy dobrych wiatrach będziemy w stanie zmniejszyć dotychczasowe rachunki za prąd o 90-95% rocznie.
Koszt samych paneli zależy oczywiÅ›cie od osobistych uwarunkowaÅ„ i preferencji – tego, ile energii bÄ™dzie ci potrzebne. PrzeciÄ™tnie cena samych ogniw o odpowiedniej powierzchni (można Å‚Ä…czyć kilka paneli w caÅ‚ość) oscyluje wokóÅ‚ 15 tys. zÅ‚, jednak do tego trzeba siÄ™ zaopatrzyć w falownik (kolejne 5 tys. zÅ‚) i pozostaÅ‚Ä… część instalacji. Przy domu Å›redniej wielkoÅ›ci caÅ‚ość powinna siÄ™ zamknąć w kwocie <b>25-30 tys. zÅ‚otych</b>. Oznacza to, że instalacja taka zwróci siÄ™ przeciÄ™tnie po 10 latach od jej zainstalowania, a przez kolejne 15-20 lat (na tyle szacowana jest żywotność sprzedawanych obecnie na rynku urzÄ…dzeÅ„ tego typu) bÄ™dziemy mieli caÅ‚kowicie darmowÄ… energiÄ™.
System w Polsce jest skonstruowany tak, że co prawda nie można odsprzedawać nadmiaru wyprodukowanego samodzielnie prÄ…du, jednak (po podpisaniu odpowiedniej umowy z wybranÄ… przez siebie firmÄ… energetycznÄ…), nadwyżki energii bÄ™dziesz mógÅ‚ przekazywać do jej "sieci", a w przypadku niedoborów nieodpÅ‚atnie "odbierać" je w okreÅ›lonej wysokoÅ›ci. W tej chwili zgodnie z ustawÄ… o odnawialnych źródÅ‚ach energii, wÅ‚aÅ›ciciele instalacji o mocy do 10 kW, mogÄ… oddawać nadmiar niewykorzystanej przez siebie energii, a gdy zapotrzebowanie na prÄ…d wzroÅ›nie, za każdy wysÅ‚any wczeÅ›niej 1 kW można pobrać 0,8 kW bez żadnych opÅ‚at dystrybucyjnych.
Ubiegaj się o dofinansowanie do paneli słonecznych
Istnieje także możliwość uzyskania dotacji na zakup i montaż tego typu instalacji, która prócz tego, że zapewni domowi tani, a po kilku latach darmowy prÄ…d, jest - w odróżnieniu od tradycyjnych metod pozyskiwania energii - nieszkodliwa dla Å›rodowiska. To ważny atut, dlatego wiele samorzÄ…dów lokalnych oferuje dopÅ‚aty, czasem nawet w znacznej wysokoÅ›ci, np. w Warszawie można uzyskać aż do 40% zwrotu kosztów inwestycji.
Do 2018 roku istniaÅ‚ też ogólnopolski rzÄ…dowy program "Prosument", jednak na razie nie zostaÅ‚ odnowiony (do 2019 byÅ‚y realizowane jedynie wnioski zÅ‚ożone wczeÅ›niej). W tym momencie funkcjonuje natomiast ogólnokrajowy program "Czyste powietrze". W tym przypadku dokumenty należy skÅ‚adać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej (WFOÅšiGW), wÅ‚aÅ›ciwym dla nieruchomoÅ›ci objÄ™tej takim wnioskiem.
Kluczowe informacje dotyczÄ…ce tego programu to:
- koszty mikro-instalacji fotowoltaicznej mogą zostać dofinansowane w 100%, jednak wyłącznie w formie pożyczki,
- maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat,
- pożyczka taka ma specjalne, niskie oprocentowanie.
Zazwyczaj, by otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, inwestor musi wypełnić formularz w swoim mieście lub gminie oraz dostarczyć:
- projekt instalacji fotowoltaicznej,
- certyfikat,
- poÅ›wiadczenie z OkrÄ™gowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Sam projekt musi zawierać:
- schemat instalacji,
- opis,
- parametry techniczne,
- kosztorys,
- licznik wytworzonej energii.
By projekt mógÅ‚ ubiegać siÄ™ o dofinansowanie ze Å›rodków publicznych, powinien być przygotowany przez osobÄ™ posiadajÄ…cÄ… odpowiednie uprawnienia. To samo dotyczy kosztorysu. Nie może być jedynie zgrubny i przygotowany na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™. Musi być napisany przez specjalistÄ™.
Od czego zacząć?
Warto regularnie sprawdzać, czy nie pojawiajÄ… siÄ™ nowe programy oferujÄ…ce dofinansowanie, gdyż takie sÄ… wymogi Unii Europejskiej, która część z tych programów finansuje, w przyszÅ‚oÅ›ci z pewnoÅ›ciÄ… pojawiÄ… siÄ™ nowe tego typu rozwiÄ…zania wspierajÄ…ce.
JeÅ›li jesteÅ› zainteresowany instalacjÄ… wÅ‚asnych ogniw i pozyskiwaniem prÄ…du z odnawialnych, czystych i ekologicznych źródeÅ‚, warto, byÅ› swoje dziaÅ‚ania w tym zakresie rozpoczÄ…Å‚ od dwóch kluczowych tematów:
Najpierw znajdź odpowiedniego dla siebie dostawcÄ™ urzÄ…dzeÅ„ fotowoltaicznych. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków sprzedawca taki ma wiedzÄ™ co do lokalnie funkcjonujÄ…cych programów wspierajÄ…cych tego typu inwestycje, a wiÄ™c odpowiednio ciÄ™ pokieruje.
Drugi krok to sprawdzenie, czy w twoim miejscu zamieszkania nie ma w tej chwili dostÄ™pnego programu zewnÄ™trznego, który pozwoli na istotnÄ… redukcjÄ™ kosztów caÅ‚ego przedsiÄ™wziÄ™cia. Takie programy funkcjonujÄ… w wielu miastach i gminach i czÄ™sto sÄ… niezwykle korzystne.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE