Poniedziałek , 10 Maj 2021

Darmowe ładowanie baterii smartfona? Poznaj ładowarki solarne

   26.03.2021
Smartfony rozładowują się za szybko. Przyzna to niemal każdy ich użytkownik. Dlatego prawie wszyscy stale nosimy ze sobą ładowarki, a w podróży gorączkowo poszukujemy gniazdek w których można by smartfona z ich pomocą naładować. Tymczasem są urządzenia, które pozwalają naładować akumulator telefonu (i dowolnego innego gadżetu) za pomocą baterii słonecznej.
Ładowanie urządzeń bez gniazdka w okolicy? To możliwe

Zwykle, aby naładować smartfona potrzebujemy ładowarki i gniazdka elektrycznego. Niestety nie zawsze mamy dostęp do prądu z sieci, zwłaszcza jeśli jesteśmy gdzieś w terenie, np. w czasie podróży. Ładowanie to także koszty, które biorąc pod uwagę jak intensywnie korzystamy z elektronicznych gadżetów i jak drożeje prąd z roku na rok, są coraz wyższe. Pewnym rozwiązaniem stały się powerbanki, ale na nic się one zdadzą, jeśli jesteśmy w miejscu bez gniazdek elektrycznych, a cały zgromadzony w nich zapas energii ulegnie wyczerpaniu. I tu z pomocą przychodzą ładowarki solarne – dzięki nim naładujemy swoje urządzenia mobilne darmową energia słoneczną.

PowerNeed ES-4

PowerNeed ES-4. Bez powerbanku, wodoodporny, moc panelu słonecznego 6W. Cena ok. 120 zł

Ładowarka solarna – czym jest

To urządzenie wyposażone w klasyczną baterię słoneczną (panel fotowoltaiczny). Występują zwykle w kilku wariantach konstrukcyjnych – jako samodzielny panel do pozyskiwania energii słonecznej, z którego prąd elektryczny wyślemy bezpośrednio do smartfona czy chociażby tabletu za pomocą kabla USB. Są też urządzenia bardziej praktyczne, będące połączeniem powerbanku i panelu słonecznego – wówczas sam panel solarny doładowuje powerbank, a my w razie potrzeby uzupełniamy z niego akumulator smartfona. Są też rozwiązanie pośrednie – umożliwiające doładowanie powerbanku kablem z sieci – jeśli jest taka możliwość.

Sama ładowarka ma zwykle postać rozkładanej, niezależnej maty, lub panelu solarnego na stałe połączonego z powerbankiem.

Xtorm Solar Powerbank Impulse

Xtorm Solar Powerbank Impulse. Wbudowany powerbank 5000 mAh, moc panelu słonecznego 1,1 W, Cena ok. 180 zł

Zalety ładowarek solarnych

  • pozwalają zupełnie za darmo naładować baterie telefonu, e-booka, nawigacji satelitarnej, tabletu czy smartwatcha,
  • są często wyposażone w dodatkowe powerbanki, możemy zatem ładować sprzęt nawet wtedy gdy jest pochmurnie lub w nocy,
  • z ładowarki solarnej można korzystać cały rok, zarówno latem, kiedy jest najefektywniejsza jak i zimą, gdy ładowanie trwa – ze względu na mniejszą ilość światła - nieco dłużej,
  • dzięki nim, zwłaszcza w podróży zyskujemy pełną niezależność od dostępu do gniazdek elektrycznych.

PowerNeed ES20000B

PowerNeed ES20000B. Wbudowany powerbank 20000 mAh, moc ładowania słonecznego do 9 W. Cena ok. 250 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki solarnej?

Zanim zdecydujemy się na zakup ładowarki słonecznej warto mieć świadomość, że ładowanie z jej pomocą jest zawsze nieco mniej efektywne (dłuższe) niż to co uzyskamy z pomocą kabla. Chociaż sprzęt ten jest coraz bardziej wydajny, póki co nie jest w stanie zapewnić takiej samej mocy ładowania jak kabel podłączony do gniazdka elektrycznego. Jednak zapewnia to, czego przy klasycznym ładowaniu nie ma – swobodę, brak kosztów i działanie na łonie natury, z daleka od sieci energetycznych i infrastruktury technicznej, czyli de facto samowystarczalność.

Najważniejszym parametrem każdej ładowarki solarnej jest moc wyjściowa wyrażona w watach, która pozwoli ocenić długość ładowania. Niestety producenci nie zawsze chcą ją pokazywać wprost, podając jedynie uzyskiwane napięcie i natężenie prądu. Jeśli jednak producent nie podaje tego, możemy wartość tę wyliczyć samodzielnie z innych parametrów. Jeśli kupowana przez nas ładowarka obsługuje napięcie 5V i natężenie 2A, mnożymy te wartości przez siebie i uzyskujemy pożądaną wartość – w tym przypadku 10W. Im ta wartość wyższa, tym lepiej. Najlepsze ładowarki solarne mają dziś moc przekraczającą 20W. Do naładowania smartfona wystarczy już moc na poziomie 5W, natomiast jeśli chcemy w miarę szybko doładować chociażby tablet czy laptopa, będziemy potrzebować panelu solarnego o mocy minimum 10-15W.

Green Cell SolarCharge

Green Cell SolarCharge. Wbudowany powerbank 6400 mAh, panel fotowoltaiczny o mocy 21 W. Cena ok. 350 zł

Przydatnym uzupełnieniem panelu ładującego będzie powerbank. Pozwoli on na zmagazynowanie nadmiaru energii, dzięki czemu naładujemy urządzenie także w nocy. Dobrze jeśli taki wbudowany akumulator będzie posiadał czytelny wskaźnik naładowania – np. diodę lub wyświetlacz, wówczas będziemy dokładnie wiedzieć ile energii zostało i czy w ogóle się ładuje.

Warto by ładowarka solarna był wyposażona w możliwość uzupełniania baterii kilku urządzeń na raz. Docenią to zwłaszcza te osoby, które korzystają równoczesnie ze smartfona i np. smartwatcha.

Xtorm SolarBooster

Xtorm SolarBooster. Wbudowana bateria 2100 mAh, moc ładowania słonecznego 21W, wbudowany wyświetlacz LCD informujący o stanie ładowania. Cena ok. 560 zł

 

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane